Yoshida Shigeru'nun siyasi düşünce yapısı: 'Nihon o Ketteishita Hyakunen' eseri örnekleminde
Yoshida Shigeru's political thought: In the sample of literal work 'Nihon o Ketteishita Hyakunen'
- Tez No: 502948
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MERTHAN DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Japon Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Japonya, II. Dünya Savaşı'ndan mağlup çıkmış ve Amerika Birleşik Devletleri tarafından işgal edilmiştir. Yaşanan bu işgalle birlikte Japonya'nın ulusal ve uluslararası yapısında önemli değişiklikler yaşanmıştır. Bu tez çalışmasında, Japonya'nın liberalleştiği ve demokratikleştiği Amerikan İşgal Dönemi'nde (1945-1952) başbakan olarak görev yapan ve dönemin önemli gelişmelerine imza atan siyasi liderlerden Yoshida Shigeru'nun siyasi düşünce yapısının anlaşılması amaçlanmıştır. Yoshida Shigeru, önemli bir siyasetçi ve devlet adamı olmasının yanında kaleme aldığı eserlerle yaşadığı döneme ve öncesindeki siyasi tarihe katkı sağlamış bir entelektüeldir. Yoshida, kaleme aldığı“Nihon o Ketteishita Hyakunen”eserinde Japonya'nın yüzyıllık tarihini ele almaktadır. Bu çalışmada; Yoshida Shigeru'nun düşünce yapısı, Japonya'nın tarihi dönemlerini aktardığı ve kendisinden sonra gelecek nesle miras bıraktığı“Nihon o Ketteishita Hyakunen”eseri temel alınarak incelenmiştir. Eserin çözümlemesini yaparken, bahsi geçen tarihi olayları ele alarak bu tarihi olayların nasıl aktarıldığından, Yoshida Shigeru'nun anılarından ve yorumlarından yola çıkarak siyasi düşünce yapısı anlaşılmaya çalışılmıştır. Yoshida'nın aktarmış olduğu Meiji, Taishō ve Shōwa Dönemlerini içeren Japonya'nın yüzyıllık tarihi, tarihsel bilgiler ile tutarlılık göstermektedir. Eserinde ele aldığı her dönemi içinde bulunduğu şartları dikkate alarak değerlendirmiş ve Japonya'nın dönüşümünün geçmişinden kopmayarak ilerlediğini belirtmiştir. Yoshida eserinde, özellikle ekonomik gelişmeleri vurgulayarak, ülkesindeki insanların yaşam standardını yükseltmeyi ve batılı ülkelerin refah düzeyine eşdeğer duruma gelmesini hedeflemiştir. Bunu da barışçıl yöntemlerle yaparak, özellikle Amerika olmak üzere diğer Asyalı ve Avrupalı devletlerden yararlanmayı ve dünya güçlerinin arasında yerini almayı hedeflemiştir. Yoshida'nın barışçı ve ülkesinin menfaatleri için mücadele eden pragmatist bir siyasetçi olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Japan was defeated in the World War II and was occupied by the United States. Along with this occupation, there have been significant changes in the national and international structure of Japan. In this thesis, it was aimed to understand the thought structure of Yoshida Shigeru, one of the important political leaders who served as prime minister in Japan during the American Occupation Period (1945-1952), which was liberalized and democratized. Yoshida Shigeru is an intellectual as well as an important politician and statesman who has contributed to political history of his period and pre-existing period with his books which he wrote. Yoshida conveys Japan's century-old history in his book“Nihon o Ketteishita Hyakunen”. In this study; Yoshida Shigeru's thoughts has been studied based on his work“Nihon o Ketteishita Hyakunen”, which he conveyed the historical periods of Japan and left his legacy to the next generation. In analyzing the book, we tried to understand the structure of political thought by taking into consideration the historical events that were mentioned and how these historical events were conveyed, from the memories and comments of Yoshida Shigeru. The centuries-old history of Japan, including Meiji, Taishō, and Shōwa Periods, to which Yoshida was conveyed, is matching with historical information. He evaluted each period of his work taking into account in the circumstances of periods and considered that the transformation of Japan was proceeding from its past. In Yoshida's book; he aimed at raising the standard of living of his country's people and reaching the level of welfare of western countries in particular emphasizing economic developments. By doing this in a peaceful manner, he has targeted to take advantage of other Asian and European states, especially America, and to take its place among world powers. It was stated that Yoshida was a pragmatic politician who was peaceful and struggling for his country's interests.