Premenopozal ve postmenopozal dönemdeki kadınlarda periodontal durum ve salyadaki kemik yıkımı ile ilişkili biyobelirteçlerin karşılaştırılması
Comparison of periodontal status and salivary bone destruction related biomarkers in between premenopausal and postmenopausal women
- Tez No: 503007
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE ÖZTÜRK TONGUÇ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Fizyolojik bir süreç olan menopoz dönemi ile birlikte kadınlarda hormonal değişikliklere bağlı olarak sistemik ve periodontal çeşitli problemler meydana gelmektedir. Salya günümüzde birçok hastalığın teşhisi için yaygın olarak kullanılan diagnostik bir sıvıdır. Kemik yıkımı ile ilişkili RANKL, OPG, osteokalsin ve osteopontin gibi biyobelirteçler salyada tespit edilebilmektedir. Bu çalışmanın amacı premenopozal ve postmenopozal dönemdeki kadınlarda, periodontal durumun karşılaştırılması ve salyada kemik metabolizması ile ilişkili RANKL, OPG, osteopontin, osteokalsin düzeylerinin incelenmesi ve belirlenen bu biyobelirteçlerin düzeyleri ile klinik periodontal parametreler arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır. Çalışmaya 35-69 yaş arası 89 kadın dahil edildi. Bireyler premenopoz (n=43) ve postmenopoz (n=43) olarak sınıflandırıldı. Bireylerin sosyodemografik özellikleri ve sistemik durumları kaydedildi. Dental ve periodontal muayene bilgileri kaydedildi ve salya örnekleri alındı. Menopozla birlikte diş sayısının azaldığı ve DMFT indeks değerinin arttığı gözlendi. Salya akışı gruplar arasında benzer iken, salya pH'ının postmenopozal kadınlarda daha yüksek olduğu bulundu. Grupların periodontal parametrelerinin benzer olduğu, salya RANKL ve osteokalsin düzeylerinin postmenopozal grupta daha yüksek seviyede olduğu tespit edildi. Menopozla birlikte kemik metabolizmasında değişikliklerin meydana geldiği göz önünde bulundurulmalıdır. Postmenopozal kadınlarda salya RANKL ve osteokalsin düzeylerinin artışı, menopozun alveolar kemik kaybı üzerindeki etkisi ile ilgili olabilir.
Özet (Çeviri)
Along with the menopause period which is a physiological process, various systemic and periodontal problems occur due to hormonal changes in women. Saliva is a diagnostic fluid that is now widely used for the diagnosis of many diseases. Biomarkers associated with bone destruction such as RANKL, OPG, osteocalcin and osteopontin can be detected in the saliva. The aim of this study is to investigate the relationship between periodontal status and salivary bone metabolism-related RANKL, OPG, osteopontin, osteocalcin levels in women in the premenopausal and postmenopausal period and to determine the relationship between the levels of these biomarkers and clinical periodontal parameters. 89 women aged 35-69 years were included in the study. Individuals were classified as premenopausal (n = 43) and postmenopausal (n = 43). The sociodemographic characteristics and systemic conditions of the individuals were recorded. Dental and periodontal examination information was recorded and saliva samples were taken. It was observed that the number of teeth decreased and DMFT index value increased with menopause. Salivary flow was similar among the groups, while salivary pH was found to be higher in postmenopausal women. It was found that the periodontal parameters of the groups were similar, salivary RANKL and osteocalcin levels were higher in the postmenopausal group. It should be taken into consideration that changes in bone metabolism ocur in menopause. The increase in salivary RANKL and osteocalcin levels in postmenopausal women may be related to the effect of menopause on alveolar bone loss.