Nanohidrotalsit kararlı rutenyum nanokümeleri: Sentezi, tanımlanması ve lignin model bileşiklerinin oksidasyon tepkimelerindeki katalitik performansı
Nanohydrotalcite determined rutenium nanoclusters: Synthesis, definition and catalytic performance in oxidation reactions of lignin model compounds
  1. Tez No: 503008
  2. Yazar: İSMAİL BURAK BAĞUÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ZAHMAKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Burada, lignin model bileşiklerinin oksidatif değerlenmesinde verimli çalışan yeni bir heterojen katalizör sistemi tanımlanmaktadır. Hidrotalsit (n-HT; Mg6Al2(CO3)(OH)16) destekli Ru(0) nanopartikülleri (Ru/n-HT) bu yeni heterojen katalizör sisteminde [Ru(OH2)Cl5]2- anyonları ile n-HT yapısındaki CO32- anyonlarının iyon değiştirme yöntemiyle ve oda sıcaklığında su içerisinde sodyum borhidrür (NaBH4) ile indirgenmesiyle olmuştur. Ru/n-HT'nin karakterizasyonu çeşitli spektroskopik kombinasyonlarla yapıldı ve sonuçlarının toplamı n-HT yapısının yüzeyinde ortalama çapı 3.2 ± 0.9 nm olan iyi dağılmış rutenyum(0) nanoparçacıklarının oluştuğunu ortaya koydu. Ru/n-HT'nin etkinlik, seçicilik ve stabilite açısından katalitik performansı, lignin'in sırasıyla işlevsel grupları olan fenil ve fenolik olmayan propil yan zincirini taklit etmek için kullanılan önemli lignin modeli bileşiklerinden olan sinnamil, veratril ve vanilil alkollerin aerobik oksidasyonunda test edildi. Ru/n-HT nanokatalizörünün, yüksek seçicilikte ve hafif reaksiyon koşullarında bu katalitik dönüşümlerde neredeyse tamamen dönüşüm sağladığı görüldü (3 bar ilk O2 basıncında 373 K sıcaklıkta).
Özet (Çeviri)
This new heterogeneous catalyst system comprised of nano-sized hydrotalcite (n-HT; Mg6Al2(CO3)(OH)16) supported ruthenium(0) nanoparticles (Ru/n-HT) was prepared by ion-exchange of [Ru(OH2)Cl5]2- anions with the extraframework CO32- anions of n-HT followed by their borohydride reduction (NaBH4) in water at room temperature. The characterization of Ru/n-HT was done by the combination of various spectroscopic and the sum of their results revealed that the formation of well-dispersed ruthenium(0) nanoparticles with a mean diameter of 3.2 ± 0.9 nm on the surface of n-HT structure. The catalytic performance of Ru/n-HT in terms of activity, selectivity and stability was tested in the aerobic oxidation of cinnamyl, veratryl and vanillyl alcohols, which are important lignin model compounds used to mimic the propyl side chain, the phenolic and non-phenolic, respectively functional groups of lignin. We found that Ru/n-HT nanocatalyst displays remarkable activity at high selectivity and almost complete conversion in these catalytic transformations under mild reaction conditions (at 373 K under 3 bar initial O2 pressure).