Halk elinde yetiştirilen mahalli keçilerinin döl ve süt verimi ile büyüme, gelişme ve dışyapı özelliklerinin belirlenmesi
Determination of growth, development, fertility and milk yield characteristics of mahalli goats raised in farmer conditions
- Tez No: 503052
 - Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BİNGÖL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Veteriner Hekimliği, Ziraat, Veterinary Medicine, Agriculture
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırma, Diyarbakır ili Çınar ilçesi Gümüştaş Köyünde ikamet eden 3 yetiştiriciye ait 300 baş Mahalli keçisi ve bunlara ait 294 baş oğlak üzerinde yürütülmüştür. Mahalli keçisi oğlaklarının doğum, 30, 60, 90, 120, 150 ve 180. gün ağırlıkları sırasıyla 2.6, 7.9, 12.9, 15.8, 17.4, 19.3 ve 21.2 kg olarak, doğum-30, 30-60, 60-90, 90-120, 120-150 ve 150-180, doğum-90, 90-180 ve doğum-180.gün canlı ağırlık artışları sırasıyla 177.7, 163.2, 113.6, 65.7, 62.7, 38.1, 146.0, 57.7 ve 103.6 g olarak bulunmuştur. Aşım ve doğum sonuçlarına göre kısırlık oranı (%), doğum oranı (%), ikizlik oranı (%), Tekealtı keçi başına oğlak sayısı, doğuran keçi başına oğlak sayısı (%) ve gebelik üretkenliği (kg) sırasıyla 5, 95, 3.16, 0.98, 1.03 ve 267.63; büyütme sonuçlarına göre yaşama gücü oranı (%), Tekealtı keçi başına sütten kesilen ya da satılan oğlak (%), doğuran keçi başına, sütten kesilen ya da satılan oğlak (%) sırasıyla 97.62, 95.67 ve 100.7 olarak bulunmuştur. Keçilerde laktasyon süresi, laktasyon süt verimi ve günlük ortalama süt verimi sırasıyla 143.8 gün, 130.1 kg ve 912.1 g olarak bulunmuş. Keçilerde Canlı ağırlık (kg), incik çevresi (cm), cidago yüksekliği (cm), vücut uzunluğu (cm), sağrı yüksekliği (cm), göğüs derinliği (cm), göğüs çevresi (cm), göğüs genişliği (cm), boynuz uzunluğu (cm), baş uzunluğu (cm), baş genişliği (cm), kulak uzunluğu (cm), kulak genişliği (cm) sırasıyla dişilerde 52.8, 9.8, 72.1, 68.7, 69.3, 31.9, 84.3, 17.6, 36.4, 11.6, 10.7, 16.0 ve 7.8 olarak, erkeklerde ise 66.2, 11.7, 79.1, 73.4, 75.2, 34.0, 90.5, 18.8, 45.1, 12.3, 12.3, 16.3 ve 8.2, erkeklerde skrotum çevresi 25.0 cm, skrotum uzunluğu 16.1 cm olarak, dişilerde meme başı uzunluğu 3.6 cm olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the growth and development of 300 heads of local goats and their 294 heads of kids belonging to 3 farmers residing in the village of Gümüştaş in Çınar country, Birth weight, 30, 60, 90, 120, 150 and 180th day weights were 2.6, 7.9, 12.9, 15.8, 17.4, 19.3 and 21.2 kg, respectively, Average daily weight gain during the periods of birth-30, 30-60, 60-90, 90-120, 120-150, 150-180, birth-90, 90-180 and birth-180 were found as 177.7, 163.2, 113.6, 65.7, 62.7, 38.1, 146.0, 57.7 and 103.6 g, respectively. The infertility rate (%), birth rate (%), twining rate (%), number of kids born per single goat, number of kids born per goat gave birth (%) and gestational productivity (kg) were 5, 95, 3.16, 0.98, 1.03 and 267.63; The survival rate (%), number of kids weaned per goat in the flock (%) and number of kids weaned per goat gave birth (%) were found to be 97.62, 95.67 and 100.7, respectively, Body weight (kg), shin circumference (cm), body height (cm), body length (cm), chest depth (cm), chest circumference (cm), horn length (cm), head length (cm), head length (cm), ear length (cm) and ear width (cm) were 52.8, 9.8, 72.1, 68.7, 31.9, 84.3, 36.4, 11.6, 10.7, 16.0 and 7.8 in the females the length of the nipple was 3.6 cm. In males, they were found as 66.2, 11.7, 79.1 and 73.4, 34.0, 90.5, 45.1, 12.3, 12.3, 16.3 and 8.2, respectively, and the scrotum circumference and length were 25.0 cm and 16.1 cm, respectively.