Spinal anestezi altında alt batın cerrahilerinde ultrasonografi eşliğinde yapılan transversus abdominis plan blokta bupivakainin farklı konsantrasyonlarının karşılaştırılması: Randomize, çift-kör, kontrollü çalışma
Comparison of different concentrations of bupivacain at transversus abdominis plane block with ultrasonography under spinal anesthesia for lower abdominal surgery: Randomised, double blinded, controlled study
  1. Tez No: 503063
  2. Yazar: AYŞE EKMEN PEKER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMED BİLAL ÇEĞİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Çalışmada, ultrasonografi eşliğinde yapılan transversus abdominis plan (TAP) bloğunda farklı konsantrasyonlarda kullanılan bupivakainin en etkin olan en düşük dozunun bulunması amaçlandı. Yöntem: Alt batın cerrahisi planlanan hastalar ameliyatlardan bir gün önce servislerinde görülerek uygulanacak anestezi yöntemleri ve çalışma hakkında bilgi verilip yazılı ve sözlü onamları alındı. Operasyon odasına alındıktan sonra hastalar standart şekilde monitörize edildi. Olguların tümüne 3 ml % 0,5 hiperbarik bupivakain ile spinal anestezi ve sonrasında da Ultrasonografi eşliğinde TAP blok yapıldı. Olgular periferik blok ve spinal anestezi işlemlerini yapan anestezistin dışında bir hekim tarafından randomize 20'şerli dört gruba (Grup: A, Grup: B, Grup C, Grup D) ayrıldı. Grup A için % 0,125'lik, Grup B için % 0,250'lik, Grup C için % 0,375'lik ve Grup D için % 0,5'lik konsantrasyonda 10 mL hazırladı. Ultrasonografi eşliğinde TAP blok yapıldı. Grupların vital bulguları, VAS skorları, hasta memnuniyet skalaları, Ramsey Sedasyon Skalaları, motor ve duyusal blok süreleri önceden belirlenmiş aralıklarla kaydedildi. Tüm gruplara VAS değeri 3'ün üzerine çıktığında konvansiyonel tedaviye uygun olarak 50 mg tramadol ve 10mg/kg parasetamol IV bolus yapıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen grupların tamamında demografik veriler, ASA risk sınıflaması, operasyon yeri ve süresi, hasta memnuniyeti, sedasyon düzeyleri, ilk analjezik ihtiyacı açısından fark bulunmadı. SAB, DAB ve OAB değerlerinin Grup D de diğer gruplardan daha düşük görüldü. Olguların VAS skorları ve ek analjezik ihtiyacı da Grup D'de diğer gruplarda göre anlamlı olarak düşük bulundu. Sonuç: Alt batın cerrahisinde US eşilğinde yapılan TAP blokta % 0,5'lik bupivakain uygulamasının en etkin analjeziyi sağladığı, kan basınçlarında düşüşe neden olsa da hemodinamiyi etkilemediği kanısındayız.
Özet (Çeviri)
Aim of Stduy: The study aimed to find the lowest dose of the most effective bupivacaine used in different concentrations in the transversus abdominis plan (TAP) block accompanied by ultrasonography. Process: Patients who were planned for lower abdominal surgery were informed about the anesthesia methods and the study to be applied in one day before from operations and patients' written and verbal approvals were taken. After being taken to the operation room, the patients were monitored on a standard basis. All phenomenon were treated with 3 ml of 0.5% hyperbaric bupivacaine followed by spinal anesthesia and TAP block accompanied by ultrasonography. Four groups (group A, group B, group C, group D) were randomly assigned by medical doctor other than the anesthetist who performed the peripheral block and spinal anesthesia procedures. 0,125% for Group A, 0,250% for Group B, 0,375% for Group C and 0,5% for Group D were prepared,respectively.TAP black was made accompanied by ultrasonography. Vital findings of the groups, VAS scores, patient satisfaction scales, Ramsey sedation scales, motor and sensory block times were recorded at pre-determined intervals. 50 mg tramadol and 10 mg / kg paracetamol IV bolus were administered in accordance with conventional therapy, when the VAS score exceeded 3. Diagnosis: All of the groups included in the study, there were no differences in terms of first analgesic requirement.demographic data, ASA risk stratification, site and time of operation, patient satisfaction, sedation levels. SAB, DAB and OAB values were lower in Group D than the other groups. The VAS scores of the phenomenon and the additional analgesic requirement were significantly lower in Group D compared to the other groups. Conclusion: We conclude that TAP blotted 0,5% bupivacaine administration in US warts in lower abdominal surgery provides the most effective analgesia and it does not affect the hemodynamics even if it causes decrease in blood pressure.