Cerrahi tedavi edilen karpal tünel sendromlu hastalarda preoperatif ve postoperatif uyku kalitesinin ve klinik bulgularla korelasyonunun değerlendirilmesi
Evaluation of correlation between clinical findings and preoperative and postoperative sleep quality in surgically treated patients with carpal tunnel syndrome
- Tez No: 503064
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SANCAR SERBEST
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Cerrahi Tedavi Edilen Karpal Tünel Sendromlu Hastalarda Preoperatif ve Postoperatif Uyku Kalitesinin ve Klinik Bulgularla Korelasyonunun Değerlendirilmesi Karpal tünel sendromunda (KTS) gece şikâyetlerinin varlığı bilinen bir gerçek olup, prediktif anlam ifade etmektedir. Ancak karpal tünel sendromu cerrahisi sonrasında tedavinin gece semptomlarına olan etkisini araştıran çalışma literatürde sayıca az ve yetersizdir. Bizim çalışmamızdaki amacımız, KTS'de diğer uykuyu etkileyecek parametrelerin dışlanarak median sinir dekompresyonu sonrasında cerrahinin uyku kalitesi üzerine olan etkisini araştırmaktır. Bu amaçla kliniğimize başvuran, dışlanma parametreleri sonucu çalışmaya uygun bulunarak median sinir dekompresyonu uygulanan 41 KTS hastası çalışmaya dâhil edilmiştir. Hastalar ameliyat öncesinde ve sonrası 3. ve 6. aylarda Pittsburg uyku kalite indeksi, Boston semptom ve fonksiyon skalaları, Sammes – Weinstain monofilament testi ile iki nokta ayırım testleri uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS v21 programı ile değerlendirilerek ameliyat öncesi ve ameliyattan 3 ay ile 6 ay sonrası elde edilen veriler Friedman Testi ile karşılaştırıldı. Skorlar arası ilişkiler ve grup içi korelasyonlar Sperman korelasyon katsayısı hesaplanarak değerlendirildi. Çalışmamızın sonucunda KTS nedeniyle ameliyat olan ve ameliyat öncesinde uykuyu etkileyebilecek ek rahatsızlığı dışlanan hastalarda median sinir dekompresyonu ameliyatından sonra üçüncü aydan itibaren altıncı aya kadar sağlanan duyusal, fonksiyonel ve semptomatik iyileşme, hastaların uyku parametrelerini etkileyerek uyku kalitesini de artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Evaluation of Correlation between Clinical Findings and Preoperative and Postoperative Sleep Quality in Surgically Treated Patients with Carpal Tunnel Syndrome Patients with carpal tunnel syndrome (CTS) often complain of interrupted night sleep, which has a predictive meaning. However, the number of studies investigating the effect of the treatment of CTS with surgery on interrupted night sleep is less and inadequate. The aim of this study is to investigate the effect of median nerve decompression surgery on sleep quality of patients with CTS. Study sample consisted of 41 patients with CTS who were admitted to our clinic and treated with median nerve decompression surgery. Pittsburgh sleep quality index, Boston questionnaires of symptoms and functional status, Sammes-Weinstein Monofilament test and two-point discrimination tests were used at 3 and 6 months before and after the operation. Data were analyzed using the Statistical Package for Social Sciences (SPSS), version 21. The Friedman test was used to evaluate the statistical differences between preoperative and 3-month and 6-month postoperative data. Spearman correlation coefficient was calculated to evaluate inter-score relationships and intra-group correlations. Our study results show that sensory functional and symptomatic recovery from the third month to the sixth month following median nerve decompression surgery also affects sleep parameters and improves the sleep quality of patients with CTS.