Patellar tendinit tanısı ile başvuran kişilerde iki farklı eksentrik kuvvetlendirme protokolünün izokinetik kas kuvvet parametreleri, ağrı, fonksiyonel düzey üzerindeki etkileri
The effects of two different eccentric strengthening protocols on muscle strenght parameters, pain and functional levels in individuals with patellar tendinopathy
  1. Tez No: 503069
  2. Yazar: MUSTAFA FATİH ÇETİNTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERYAL SUBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Fizyoterapistliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın amacı patellar tendinit tanısı ile başvuran kişilerde iki farklı eksentrik kuvvetlendirme protokolünün izokinetik kas kuvvet parametreleri, ağrı, fonksiyonel düzey üzerindeki etkilerinin karşılaştırılmasıdır. Çalışmaya ortalama yaşları 19.2 yıl olan 20 gönüllü sporcu dahil edildi.Olgular 2 gruba ayrıldı. Birinci gruba izokinetik sistem, ikinci gruba ise eğimli eğitim tahtası kullanılarak ilerleyici dirençli eksentrik egzersiz programı haftada 3 seans olmak üzere toplam 12 hafta uygulandı. Sporcular tedavi öncesi ve sonrasında eğimli ve düz zeminde squat sırasında Görsel Analog Skalası (GAS) ile ağrı şiddeti, VISA-P Anketi, tek bacak öne sıçrama ve dikey sıçrama testleri ile fonksiyonel düzey değerlendirmesi ve izokinetik dinamometre kullanılarak 600/s ve 1800/s açısal hızlarda quadriceps ve hamstring konsentrik kas kuvveti değerlendirildi ve sonuçlar kaydedildi. Grupların kendi içinde tedavi öncesi ve sonrası istatistiği“bağımlı gruplar için t testi”ile, tedavi sonrası gruplar arası farklar“bağımsız gruplar için t testi”ile incelendi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to compare the effects of two different eccentric strengthening protocols on muscle strength, pain and functional levels in individuals with patellar tendinopathy. Twenty athletes, mean age 19.2 years, were voluntarily included in this study. Athletes were divided to two groups. Progressive-resistance eccentric exercise program was applied by using an isokinetic system for the first group and a decline board was used for the second group for 3 /week for a total of 12 weeks. Outcome measures were the Visual Analogue Scale (VAS) for pain intensity while performing a squat and a decline squat, Victorian Institute of Sport Assessment (VISA-P), single leg hop test and vertical jump test for knee function and quadriceps and hamstring concentric muscle strength at 600/s ve 1800/s angular velocity by using an using an isokinetic dynamometer at baseline and at the end of training program and changes were recorded. Paired Samples t Test was applied for determining the statistical significance of pre-post treatment results within the groups and Independent t test was used for intergroup results.