Erişkinlerde patellanın pozisyonunun tayini
The Position of patella in adults
  1. Tez No: 2567
  2. Yazar: NEDİM ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRSEL ORTUĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, araştırma grubu çeşitli spor dalları ile uğraşan 50 erişkin inşandan, kontrol grubu ise sporla uğraşmayan, dize ait şikayeti bulunmayan 50 normal erişkin insandan seçildi. Araştırmanın amacı; erişkinlerde patella- mn pozisyonunu tayin etmektir. BLACBURNE ve PEEL,in(l977) ileri sürdüğü yöntem kul lanıldı. Bunun yanısıra bi^ mukayese elde edebilmek için İNSALL ve SALVATİ(1971) yöntemine göre de ölçümler yapıldı. Bunlara ilave olarak fonksiyonel ilişki ortaya koyabilme ve bir sonuç elde edebilmek düşüncesiyle lig. patellanın insersiyon açıları da Ölçüldü. Tibia platosu ile patellanın eklem yüzü arasındaki yüksekliğin, patellanın eklem yüzü uzunluğuna oranının(A/B) araştırma grubunda, 100 dizde ortalama 0.8225 olduğu görü lürken, kontrol grubunda 0.8753 olarak gerçekleşti.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine the position of patella in adult human beings. For this reason, the experimen tal group consisted of 50 adults that were active in several sportic branches, and the control group also consisted of 50 adults that had no sportive activity and no complaints on their knees* In order to be able to compare the results, two different methods of Blackburne and Peel(1977), and Insall and Salvati(197l) were followed. In addition, the insertion angle of the ligament patellae was measured* The ratio to the inclination between the platau of the tibia and the articulation face of the patellae and the patellar articulation face(A/B) was 0,8225 in the experimental group and 0.8753 in the control groups (P< 0.05). The results drawen from the control groups_.was similar to the previonsly reported ones. Since there has not been any such a study reported, our daha ob tained from the experimental group might be considered as original, While the A/B ratio in the right knees of females was 0.7393, the same ratio in the males was 0.8797(P 0.05, respect iuely ). Again, these insertion angle results are the first to be reported.