Farklı beton türü ve lif oranları kullanılarak oluşturulmuş numuneler için dinamik ve statik elastisite modülünün karşılaştırılması
Comparison of dynamic and static elastic modulus for sample created by using different concrete types and fiber ratio
- Tez No: 503079
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZİYAFEDDİN BABAYEV, DR. ÖĞR. ÜYESİ RECEP KADİR PEKGÖKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Günümüz yapı teknolojisinde, en çok kullanılan yapı malzemelerinden birisi betondur. Özellikle ülkemizde yapı sektöründe oldukça yaygın kullanım alanına sahiptir. Betonun homojen olmayan yapısı nedeniyle dayanımının ve kalitesinin yerinde kontrol edilmesi oldukça zordur. Bu nedenle, betonun mekanik özelliklerinin kontrol altında tutulabilmesi için tahribatsız yöntemler geliştirilmiştir. Ancak bu yöntemler de kullanılabilirliğinin yanında yanıltıcı sonuçlar verebilmektedir. Bu yanıltıcı sonuçları azaltabilmek için tahribatlı ve gerçeğe yakın sonuçlar veren yöntemlerle desteklenmesi ve böylece tahribatsız yöntemlerin doğruluğunun artırılması gerekmektedir. Yapı standartları ve literatür de betonun elastisite modülüyle ilgili hesap yöntemleri genellikle normal dayanımlı beton karışımlarını kapsamaktadır. Bu tez çalışmasında farklı lif oranlarındaki Normal Beton (NB) ve Kendinden Yerleşen Betonların (KYB) basınç dayanımı ve elastisite modülü değerleriyle ilgili araştırma sonuçları verilmiştir. Yapılan bu çalışmada hacimsel olarak %0,5 ve %1 lif oranlarında 15 tane NB ve 17 tane KYB olmak üzere toplam 32 numune üzerinde deneyler yapılmış ve bu numunelerin Dinamik (Ed) ve Statik Elastisite (Ec) modülleri belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar farklı ülkelerin konuyla ilgili standartları tarafından ortaya konulan bağıntılarla karşılaştırılmıştır. Sonuçlar arasındaki en iyi ilişkiyi CEB-FIB 90 (İsviçre) standardının verdiği görülmüştür. Elde edilen sonuçlar, Statik Elastisite modülünün, karot numune ile belirlenemediği durumlarda, Ultra ses cihazı kullanılarak belirlenebileceğini ve Ultra ses cihazıyla belirlenen Dinamik Elastisite Modülünün yapı analizi hesaplarında kabul edilebilir bir doğrulukla Statik Elastisite Modülü yerine kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most used building materials is concrete in today's construction technology. Especially in our country, it has a very common usage area in the construction area. Due to the non-homogeneous form of concrete, it is very difficult to control its strength and quality in place. For this reason, non-destructive methods have been developed in order to control the mechanical properties of concrete. However, these methods are misleading as well as usable. In order to reduce these misleading results, it is necessary to support them with destructive and near-realistic methods, thus enhancing the authenticity of non-destructive methods. In building standards and literature, the calculation methods of elastic modulus of concrete usually include normal strength concrete mixtures. In this thesis, the results of the researches about the compressive strength and elastic modulus of Normal Compacting Concrete (NB) and Self - Compacting Concretes (SCC) with different fiber ratios are given. In this study, experiments were carried out on a total of 32 specimens, 15 specimens of NC and 17 specimens of SCC with a volume ratio of 0.5% and 1% fiber, and the Dynamic (Ed) and Static Elastic (Ec) Modules of these specimens were determined. The results are compared with those related to the relevant standards of different countries. The best relationship between the results was seen by the CEB-FIB 90 (Switzerland) standard. The obtained results show that the static modulus of elasticity can be determined using Ultrasonic Pulse Velocity Tester in situations where it cannot be determined by the core sample and the dynamic modulus of elasticity determined by the Ultrasonic Pulse Velocity Tester can be used as a static modulus of elasticity with an acceptable accuracy in the structural analysis calculations.