Van ili kesimhanelerinden elde edilen koyun ve keçi derilerinde kesim ve yüzüm kusurlarının belirlenmesi
Determination of slaughter and flaying defects in sheep and goat skins obtained from Van province slaughterhouses
- Tez No: 503080
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERDA KARAKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmanın amacı, Van ili kesimhanelerinden elde edilen koyun ve keçilerin ham derilerinde deri kalitesini etkileyen kesim ve yüzüm kusurlarını belirlemekti. Bu amaçla 300 adet koyun ve 300 adet keçi derisi incelenmiştir. Ortalama ham deri ağırlığı koyun ve keçi derilerinde sırasıyla 4.53 kg ve 3.89 kg olarak belirlenmiştir. Çalışmada incelenen koyun ve keçi derilerinde genel olarak hafif ispire hatalarının daha fazla olduğu belirlenmiştir. Koyun derilerinin % 59.0'unda, keçi derilerinin ise % 70.99'unda kesik kusuru tespit edilmemiştir. Diğer yandan, koyun derilerinin % 46.67 ve keçi derilerinin % 53.67'sinde hiç delik kusuruna rastlanmamıştır. Koyun ve keçi derilerinin sırasıyla % 82.67 ve % 94.67'sinde damarlı görünüm belirlenmiştir. İncelenen koyun derilerinin % 16.0'sında et kalıntısı, % 65.67'sinde yağ kalıntısı, % 10.67'sinde kuyruk dokusu kalıntısı, % 62.33'ünde kan ve % 2.33'ünde gübre tespit edilmiştir. Keçi derilerinin ise % 25.33'ünde et kalıntısı, %36.33'ünde yağ kalıntısı, % 2.67'sinde meme dokusu kalıntısı, % 5.33'ünde kuyruk dokusu kalıntısı, % 76.0'ında kan ve % 5.67'inde gübre belirlenmiştir. Sonuç olarak, Van ili kesimhanelerinden elde edilen koyun ve keçi derilerinde kaliteyi olumsuz yönde etkileyen kesim ve yüzüm kusurları belirlenmiştir. Dikkatsizlik ve bilgisizliğe bağlı olarak gelişen kesim-yüzüm kusur ve hatalarının oluşmaması için küçükbaş hayvanlarda kesim ve yüzüm işleminin uygun ekipman kullanılarak, ehil personel tarafından dikkatli bir şekilde gerçekleştirilmesi sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine slaughter and flaying defects affecting the quality of skin in the raw skin of sheep and goats obtained from the Van province slaughterhouses. For this purpose, 300 sheep and 300 goat skins were examined. The average raw skin weight was determined as 4.53 kg and 3.89 kg in sheep and goat skin, respectively. In the study, it was determined that there were generally mild scores in sheep and goat skins. No cut defects were detected in 59.0 % of the sheepskins and 70.99 % of the goat skins. On the other hand, no hole defects were found in 46.67% of the sheepskins and 53.67 % of the goat skins. The vein appearance was determined in 82.67 % and 94.67 % of sheep and goat skins, respectively. It was determined that 16.0 % had flesh, 65.67 % had fat residue, 10.67 % had tail tissue residue, 62.33 % had blood, and 2.33 % had manure in total of the sheepskins. It was determined that 25.33 % had flesh, 36.33 % had fat residue, 2.67 % had udder tissue residue, 5.33 % had tail tissue residue, 76.0 % had blood, and 5.67% had manure in total of the goat skins. As a result, slaughter and flaying defects affecting negatively the quality of sheep and goat skins obtained from Van province slaughterhouses were determined. In order to avoid defect and mistakes during slaughter and flaying due to inattention and ignorance, slaughter and flaying of small ruminants should be carried out carefully by competent personnel using appropriate equipment.