Data plane-based defense system against ddos attacks for software defined networks
Yazılım tanımlı ağlar için dağıtılmış hizmet reddi saldırılarına karşı veri katmanı tabanlı savunma sistemi
- Tez No: 503110
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT FEHMİ BAZLAMAÇCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Yazılım Tanımlı Ağ (YTA) yeni bir ağ mimarisidir. Bu mimari, umut verici gelişmeler sunmakta ve bu alandaki birtakım zorluklara karşı dikkat çekici çözümler sağlamaktadır ancak Dağıtılmış Hizmet Reddi (DHR) saldırılarına karşı halen savunmasızdır. DHR saldırılarının, YTA mimarisi üzerinde yıkıcı etkileri vardır ve bu etkiler, bir YTA ağının tamamen çökmesine sebep olabilir. YTA mimarisine yönelik bu saldırılara karşı genel olarak kabul gören bir ağ savunma sistemi bulunmamaktadır. Hatta bu alandaki birçok problem hala çözülememiştir. Bu tez, YTA mimarisi için tasarlanmış bir Ağ/İletim Seviyesi DHR saldırı tespit ve önleme sistemi olan MiddleModule sistemini sunmaktadır. MiddleModule sistemi, veri katmanı tabanlı bir DHR savunma sistemi önermektedir, yani bu sistemde, veri izleme, saldırı tespiti ve saldırı önleme yetenekleri, veri katmanında bulunan cihazlara kazandırılmaktadır. Bu tez ayrıca, veri katmanı tabanlı bir ağ güvenlik sisteminin sahip olması gereken birtakım özellikleri belirtmekte veviii çeşitli Ağ/İletim Seviyesi DHR saldırı türlerine karşı bazı saldırı tespit algoritmaları sunmaktadır. Bu tez dahilinde, önerilen savunma mimarisi ve saldırı algılama algoritmaları, çeşitli test senaryolarıyla, kapsamlı bir değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Değerlendirme sonuçları, literatürdeki benzer çalışmalarla karşılaştırılmıştır. Ayrıca, bu tezde, konu ile ilgili çalışmalar, açıklanarak ve sınıflandırılarak, detaylı bir literatür analizi de sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Software Defined Network (SDN) is a new networking architecture. It offers promising advances and provides remarkable solutions to certain challenges in this area, yet it is still vulnerable to Distributed Denial of Service (DDoS) attacks. DDoS attacks cause devastating impacts on the SDN architecture, which may lead to failure of an entire SDN network. There is no generally accepted network defense system against these attacks for SDN architecture; in addition, there are many unresolved problems in this area. This thesis provides the MiddleModule system, which is a Network/Transport-Level DDoS attack detection and prevention system framework designed for SDN architecture. The MiddleModule system proposes a data plane-based DDoS defense system, which means this system suggests deploying the monitoring, detection and the prevention capabilities into the data plane devices, namely OpenFlow switches. In addition, the thesis states several requirements that a data plane-based defense systemvi should satisfy and provides several attack detection algorithms against various Network/Transport-Level DDoS attack types. In the scope of this thesis, an extensive evaluation is performed on the proposed framework and on the detection algorithms, using different evaluation scenarios. The evaluation results are compared with the similar studies in the literature. Moreover, a detailed literature analysis is provided in this thesis, by explaining and classifying the related studies.