İstanbul'da kentiçi ulaşıma yapılan yatırımlar ve bu yatırımların kentiçi lojistik üzerine etkisi
The investments on the urban logistics in İstanbul and the effects of these investments on the urban logistics
  1. Tez No: 503130
  2. Yazar: ÖZGÜR ÖRNEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT ÇEMBERCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışma ile kent içi lojistiği hakkında geniş bir literatür çalışması yapılmış, kent içi lojistik kavramı, önemi, tanımı, kapsamı, paydaşları ve kent içi lojistiği etkileyen faktörler ile performans kriterleri hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde, dünyada kent içi lojistik hakkında genel durum ile ilgili bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde Türkiye'de kent içi lojistik genel olarak incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise İstanbul'un coğrafi konumu ve sanayisi ve buna bağlı olarak gelişen nüfusu neticesinde plansız büyüyen şehrin mevcut ulaşım ağları, bağlantıları altyapısı ve ortaya çıkan ulaşım sorunları ile kent içi ulaşımın bu sorunlar içerisindeki etkisi incelenmiştir. Beşinci bölümde, son 10 yılda bu sorunları çözmek üzere hayata geçirilen yatırımlar değerlendirilmiş ve bu yatırımların etkileri araştırılmıştır. Altıncı bölümde ise, söz konusu yatırımların etkileri incelenmiş, yedinci ve sonuç bölümünde de ulaşımın lojistik üzerine etkileri konusunda çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, a comprehensive literature study on urban logistics was searched and information about urban logistics concept, importance, definition, scope, factors influencing stakeholders and urban logistics and performance criteria were given. In the second part, the information about the general situation on urban logistics is given in the world. In the third chapter, urban logistics were examined in Turkey generally. In the fourth chapter, the geographical location and industry of Istanbul and its developing population, the existing transportation networks of the city which is growing unplanned, the infrastructure of the connections and the emerging transportation problems and the effect of urban transportation on these problems are examined. In the fifth chapter, during the last 10 years, the investments that have been alleged to solve these problems have been evaluated and the effects of these investments have been investigated. In the sixth chapter, the effects of the mentioned investments are examined and in the seventh and conclusion part, solutions for the effects of transportation on logistics are presented.