أساسيات التصور الاقتصادي للعمل الخيري الكويتيالشيخ عبد الله المطوع 'نموذجا'
Kuveyt insani yardımlaşma ekonomik temel prensipleri Abdullah el-Mutavva Hoca (örnek)
- Tez No: 503170
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED HARB
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Sosyoloji, Economics, Sociology
- Yıl: 2017
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışma hayır işleri ve insani yardımın, sağlam ve güçlü üretken bir ekonomiye dayanarak, gelişmesinin faktörlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu kapsamda Kuveytli başarılı iş adamları örneği üzerinden hareket edilmiştir. Ticari alanda ve ekonomik arka plana sahip olan bu kişilerin Kuveyt hayır işlerinde nasıl başarılı işlere imza attıkları ve Kuveyt'e has bir örnek haline getirdiklerini incelemektedir. Kuveytte hayır faaliyetleri petrolün bulunmasından önceki döneme dayanmaktadır. Kuveyt Devleti bu kapsamda hayır ve insani yardım alanında önde gelen ülkelerden biridir. Siyasi ve doğal afet ve krizlere maruz kalan çok sayıda ülkeye yardımda bulunmuş bir ülkedir. Kuveyt geçmişten bu yana her zaman önemli bir finans merkezi haline gelmiştir. Petrolün bu kapsamda çok büyük bir rolü vardır. Kuveytte bulunduğu zaman ekonomiye büyük katkıları sunmuştur. Kuveyt ekonomisi kısmen küçük sayılabilecek bir ekonomidir. Genelde devlet kontrolünde olan bu ekonomi hayır işlerini geliştirmiş olup, bu alanda çalışan kuruluşların sayısını artırmıştır. Siyasi, ekonomik ve diğer önemli ve etkili günlük hayat sektörlerini etkilemiştir. Kuveyt ayrıca İslam dininin talimatlarına göre çalışan bankaların kurulmasında da büyük rol üstlenmiştir. Bu kapsamda, Kuveyt finans Evi gibi içinde çok sayıda iş adamının emeği geçen kurumlar kurulmuştur. Şeyh Abdullah EL-Mutavva bu kapsamda öne çıkan kişilerden biridir. Kendisi tanınan cömert bir iş adamdır. Hayır, işleri alanında çok sayıda projeye imza atmıştır. Araştırmacı Şeyh Abdullah EL-Mutavvaa tarafında yapılan çok sayıda yerel düzeyde, körfez düzeyinde, Arap ülkeleri düzeyinde ve dünya düzeyinde çok sayıda başarılı işe imza atmıştır. Şeyh Abdullah EL-Mutavva güçlü ve etkili bir ekonomik sistemin kurulması ve hayır işlerinin etkili ve devamlı olması için çok sayıda çalışmaya imza atmıştır. Araştırmacı, Şeyh Abdullah EL-Mutavva örneğinin üzerine odaklanmayı ve ticari, hayır ve insani yardım alanındaki başarısının araştırılmasını tavsiye etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify the most important factors that made the charitable work develops depending on a powerful, productive and effective economy. This is done by studying the charitable work in Kuwait, and the economy of Kuwait with its development. An example of one of successful Kuwaiti businessmen was taken in consideration. Such persons have their successful economic ideas, which helps to improve the charitable work in Kuwait that contributed in its establishment and improvement in Kuwait. The roots of charitable work in Kuwait belongs to the period before Gas. Kuwait is considered as one of the pioneer countries in charitable and humanitarian support since it had an effect of helping countries that suffered of politic or environmental crises. Kuwait has long been an important financial center in the region, gas had a huge role when it has first discovered in the development of Kuwaiti economy. The economy of Kuwait is small and open economy, almost dominated by government sector that contributed in the development of the charitable and humanitarians work, and the increase of its organizations. That allows to improve the Kuwaiti society in all areas of daily life such as economic and politic areas. Kuwait also was one of the pioneers in establishing Sharia-compliant banks, such as Kuwait Finance House, which was established by a group of Kuwaiti Businessmen. From these groups AL-Sheikh Abdullah Al-Mutawa as an example of well-known Kuwaiti businessman who has a huge contribution in the charitable work. The researcher could firstly highlight many of Sheikh Abdullah Al-Mutawa achievements at the local, Gulf, Arab, and global levels. Secondly, the basic principles adopted by Sheikh Abdullah Al-Mutawa and focused on them to be able to produce a powerful economic system, and successful, continuous and influential charitable work in the society for which it was established. Recommendation The researcher has recommended to focus on studying of others like Sheikh Abdullah Al-Mutawa and identifying the important reasons for their commercial success and humanitarian charity.