Mimari tasarımda güneş, ışık ve doğal havalandırma uygulaması, İran örneği
Application of solar, light and natural air condition in architectural design, Iran
  1. Tez No: 503180
  2. Yazar: NEGAR JAVADI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE BİLGE IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
İnsanlık tarihinin başlangıcından günümüze kadar güneş ve ışığın değeri hep bilinmiş ve ona verilen değer arttıkça, tutumlu kullanmaya gösterilen özen de o kadar artacaktır. Bu çağda bu tutumun çok olduğunu görmek mümkündür. Enerjiye yapılan yatırımlar hızla artmaktadır, fosil yakıtlar zaman ile bitecektir. Diğer taraftan çevreye zarar verdiğinden dolayı fosil yakıtların yerine yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılması gerekmektedir. Binalarda önemli olan iç hava kalitesinin, enerji kullanımı gerektirmeden sağlandığı doğal havalandırma yöntemleri ve önemini vurgulamak söz konusudur. Yapı içindeki iç hava kalitesinin insan sağlığı ve çalışma verimi üzerinde oldukça büyük bir etkiye sahip olduğu bilinen bir gerçektir. Yapılan bazı araştırmalara göre, insanların yaşamalarının ortalama %90'ının geçtiği iç ortamlardaki hava kirlilik seviyesinin çoğu zaman dış ortamdan daha yüksek olduğu belirtilmektedir. Bu sebeplerden dolayı tüm sektörlerin yapılarında havalandırma gerekecektir. Dolayısıyla doğal yönetmeleri kullanarak yaşam standartlarında uyum sağlanacaktır. Sağlık açısından eskiye bakılırsa İnsanların hayat daha kalay sağlanıyordu. Ancak sanayileşmek İnsanların hayatını kolaylaştırsa dahi sağlıklarını tehlikeye sokmaktadır. Mimar İnsanın barındırması değil hayatını tasarlıyor. Tasarlama açmasında her zaman sağlıklı hayat temel düşüncedir Bu çalışmada Güneş, Işık ve doğal havalandırmanın İnsan sağlığı ile ilişkisi, kullanılır enerji üretimi, mimarisi tasarımda etkileri, tasarım kriterleri, geleneksel ve çağdaşta kullanılan örneklerin incelenmesi söz konusudur. Güneş ve Işığın geleneksel tasarımda kullanması yaygın olduğundan örnek alarak, enerji açısından modern mimari 'de doğal kanyakları kullanarak sağlıklı bir hayat, çevreye dostu tasarlama hem insan ve hem çevre açısından irdelemektedir.
Özet (Çeviri)
Since the beginning of the history of humanity until today, the value of the Sun and the Light is always known and as the value given increases, so does the care given to using it prudently. In this age, it is possible to see that this attitude is widespread. The investments made in energy sector are rapidly increasing. Fossil fuels will end in time and also it is necessary to use renewable energy sources due to the harm caused by fossil fuels. It is emphasized that enabling the indoor air quality, which is very essential in the buildings, by natural ventilation methods is important. It is a well-known fact that the indoor air quality inside the structure has a profound influence on human health and working efficiency. According to some studies conducted, it is indicated that the level of air pollution indoor environment, where people spend an average of 90% of their lives, is often higher than outdoor. For these reasons, ventilation will be required in the constructions of all sectors; thus, harmony will be fulfilled in living standards using natural methods. It is stated that living was easier for people in the past in terms of health. However, industrialization eases the lives of people and jeopardizes people's health accordingly. Architects design a life, not only accommodation for people. At the design stage, the basic thought is always a healthy life. In this study, the relation of Solar, Light and natural ventilation with human health, generation of usable energy, its effects on architectural design, design criteria, traditional and contemporary examples will be examined. Taking the traditional design as an example, due to the widespread use of sun and light, a healthy life, environmental friendly design in modern architecture, in which natural sources are used for energy, is being studied in the sense of both humanity and environment.