Sa'd b. Ubâde'nin rivâyetleri
Narratives of Sa'd b. Ubâde
- Tez No: 503197
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDİNÇ AHATLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Müslümanların ilk nesli, İslâm Dini'nin ilk muhatabı olan sahâbîlerin İslâm Dini'nin yayılmasında ve yaşanmasında önemli rolü vardır. Hz. Peygamber'le bir arada yaşamalarından kaynaklanan pekçok meziyet ve kazanım ile donanmış olan sahâbîlerin İslâm Dini'ne büyük hizmetleri olmuştur. Kur'ân-ı Kerîm'i ve sünneti uygulamakla kalmamış tahriften de koruyarak sonraki nesillere nakletmişlerdir. Bu çalışmada Medineli sahabîlerden, Ensâr'ın Hazrec kabilesinin reisi, Akabe Biatı'ndaki nakiblerden olan (temsilci) Sa'd b. Ubâde'nin rivâyetleri incelenmiştir. Sa'd b. Ubâde'nin, İslâm'dan önce Medine'de önemli bir mertebesi vardı. Müslüman olduktan sonra da öne çıkan kimseler arasında yer almıştır. Nitekim Hz. Peygamber (s.a.)“Sizin cahiliye devrindeki hayırlılarınız, fakih olurlarsa İslâm'da da en hayırlılarınızdır”buyurmuştur. Sa'd b. Ubâde, Rasûlullah'ın (s.a.) davetini duyunca müslüman olmuş, Medine'deki reislerden birisi olması sebebiyle Hz. Peygamber'le pekçok münasebetleri olmuştur. Gazvelerin çoğuna katılmıştır. Hz. Ebû Bekir döneminde Medine'de yaşamış, Hz. Ömer döneminde ise Şam bölgesinde bulunan Havrân'a intikal etmiş ve orada vefat etmiştir.“Sa'd b. Ubâde'nin Rivâyetleri”adlı araştırmamız giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Girişte araştırmanın amacı, önemi, konusu ve yöntemi hakkında bilgi sunulmuştur. birinci bölümde Sa'd b. Ubâde'nin hayatı özetle aktarılmış, ikinci bölümde de Sa'd b. Ubâde'nin rivâyetlerinin tercümesi, tahric ve tahkikleri yapılmıştır. Râvîler hakkında bilgi verilmiş, senedler tablo şeklinde sunulup incelenmiştir. Rivâyetlerin metinleri arasında farklılıklar varsa zikredilip tahlil edilmeye çalışılmıştır. Rivâyetler, hadis usûlü açısından incelenmiş, rivâyetlerin sonunda hadisin manâsı ve istifâde edilen hükümlerinden kısaca bahsedilmiştir. Sonuç kısmında ise çalışmada ulaşılan neticeler madde halinde beyan edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The prophet's companions, the first generation and addressees of Müslims, had a maîn role in the outspread of Islam and its application. They have enjoyed specific features due to their closeness to prophet Muhammad (PBUH), so they participated magnificently in the promulgation of Islam, the protection of Sunnah and its delivering to coming generations without any alternation. This research is devoted to study the narrations of Saad Ibn Ubadah; the head of Khazraj tribe in Madina and one of the representatives in Alaqaba's pledge of alliance. Saad had an important social position in the Pre-İslâmic Period and so he was after Islam as the Prophet (PBUH) said“Those who were the best amongst you in the Pre-lslamic Period are the best amongst you in Islam if they comprehend (the Islamic religion) .”Saad Ibn Ubadah embraced Islam when he heard the call of prophet Muhammad (PBUH), being close to the prophet; he attended many occasions, important events and battles with him, he lived in Madina during the reign of Ebû Bakr and moved to Horan in Syria when Omar was the caliph and died there. The research of Saad Ibn Ubadah's narrations is composed of intoduction and two chapters, the introduction covers the goal, importance, thesis and methodology of the research. The first chapter talks briefly about Saad Ibn Ubadah's biography. The second chapter includes Saad Ibn Ubadah's narrations and their exegeses and analysis of narrators chain and text. Information was provided about the narrators and their ranks, tables were drawn to understand narrators accurately, vocabulary differences between narrations were also mentioned in an attempt to understand its effect. In the end of each Hadith there is a brief explanation for the rules extracted from it.