Privacy and utility-based decision making for sharing posts in online social networks
Çevrimiçi sosyal ağlarda gönderi paylaşımına dair mahremiyet ve fayda temelli karar alma
- Tez No: 503231
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR YOLUM BİRBİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Çevrimiçi sosyal ağların kullanımı hızla artmaktadır. Bu artışla birlikte, kullanıcıların mahremiyetinin korunması her geçen gün zorlaşmaktadır. Sosyal ağlar bu mahremiyet sorununu kullanıcılara mahremiyet sınırlamalarını başlangıçta sorarak çözmeye çalışmaktadır. Ancak bir gönderinin kime gösterileceğine karar vermek çoğu zaman gönderinin kendisine ve bağlama bağlıdır. Dolayısıyla kullanıcılar her bir gönderinin gösterileceği kişileri ayarlamak zorunda kalmaktadır. Bu süreç zahmetli ve hata yapmaya açıktır. Buna uygun şekilde, bu çalışma ilk olarak her bir gönderi için mahremiyet ayarı öneren bir yaklaşım ileri sürmektedir. Bu öneriler kullanıcıların eski gönderileri ve mahremiyet ayarlarından yapılacak yapay öğrenmeye dayanmaktadır. Fakat, kullanıcının yeterince eski gönderisi olmadığında öneriler yapılırken başka bilgiler de hesaba katılmalıdır. Kullanıcı etmenlerinin hesaba katabilecekleri olası mahremiyet kurallarına dair diğer kullanıcılarınkilere danışabilecekleri çok etmenli bir sistem mimarisi önermekteyiz. Kullanıcılar gönderileri paylaşmaya karar verirken onları paylaşmanın faydalarını da değerlendirdikleri için, mahremiyet temelli karar almaya ek olarak, kullanıcıların her bir gönderiyi paylaşmasının faydasını dikkate alan bir sistem önermekteyiz. Bu sistem bir gönderiyi paylaşmanın fayda bileşenlerinden onun alacağı beğeni sayısı, ona yapılacak yorum sayısı ve yeniden paylaşılma sayısını tahmin etmeyi hedeflemektedir. Bu tahminler kullanıcıların eski gönderileri ve onların faydaları üzerinden yapılacak öğrenmeye dayanmaktadır. Kullanıcılara paylaşım kararlarında yardım etmek üzere bu mahremiyet ve fayda temelli yaklaşımlar birleştirilmektedir. Mahremiyet yaklaşımlarını kendi yarattığımız değerlendirme veri kümeleri üzerinde, sonuncuyu ise Facebook'tan topladığımız veri kümesi üzerinden değerlendirmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The use of online social networks is growing rapidly. With this rapid increase, preserving privacy of users is becoming harder and harder. Typically, social networks address the privacy problem by asking users to define their privacy constraints up front. However, many times deciding on whom to show a post is dependent on the post itself and its context. Hence, users are forced to configure each post specifically, which is both cumbersome and prone to error. Accordingly, this study first proposes an approach that suggests privacy configurations for each post. The suggestions are based on learning from users' previous posts and configurations. However, when the user does not have many previous posts, recommendations need to take other information into account. We propose a multiagent system architecture where agents of the users consult other users' agents about possible privacy rules they can take into account. In addition to privacy-based decision making, we also propose another approach that considers users' utility of sharing each post since users also regard its benefits when they decide to share. The system aims to estimate benefits such as the number of likes that a post gets, the number of comments that it receives and how many times it is shared again. These estimations are built on learning from users' previous posts and their benefits. These privacy-based and utility-based approaches are combined in order to assist users in their sharing decisions. We evaluate single-agent and multi-agent privacy-based approaches on a benchmark dataset that we created based on content from Flickr and Reuters while we evaluate the latter one on a dataset that is collected with our Facebook application.