Okul yöneticilerinin spora yönelik tutumları ve kadınların spor etkinliklerine katılımlarına dair görüşlerinin araştırılması (Bartın örneği)
School of administrators' attitudes towards sports and investigation of opinions of women on their participation in sport events (Bartın example)
- Tez No: 503245
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUTLU TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırmanın amacı, Okul yöneticilerinin spora yönelik tutumları ve kadınların spor etkinliklerine katılımlarına dair görüşlerini ortaya koymaktır. Çalışmanın evrenini, 2016-2017 eğitim öğretim yılında Bartın ilinde görev yapan okul yöneticileri oluştururken, örneklemini kolayda örnekleme yöntemine uygun olarak belirlenmiş 125 okul yöneticisi oluşturmuştur. Araştırma verileri 01.04.2016 - 31.05.2016 tarihleri arasında toplanmıştır. Araştırmanın verileri, Şentürk (2012) tarafından geliştirilen ve 25 soru ve 3 alt boyuttan oluşan“Spor Yönelik Tutum Ölçeği”ile Kızılyallı (2014) tarafından geliştirilen ve 39 sorudan oluşan“Kadınların Spor Etkinliklerine Katılmalarına Dair Görüş Ölçeği”beşli likert tipi ölçme araçları ile elde edilmiştir. Ölçme araçlarının geçerliği ve güvenirliği geliştiriciler tarafından sağlanmıştır. Katılımcıların cinsiyete göre görüşleri arasında fark bulunup bulunmadığı“t”testi ile diğer değişkenlere göre görüşleri arasında fark bulunup bulunmadığı ise Tek Yönlü Varyans analiziyle yapılmıştır. Araştırma sonucunda; Bartın ilindeki okul yöneticilerinin spora yönelik tutumları ile kadınların spora katılımlarına dair görüşlerinin olumlu olduğu sonucuna varılmıştır. Araştırmaya katılan yöneticilerin kişisel bilgileri ile ölçeklerden aldıkları puanlara göre farklılığın olup olmadığını belirlemeye yönelik testlerde yöneticilerin“cinsiyet”,“yaş”,“çocuk sayısı”,“hizmet yılı”,“yöneticilik hizmet süresi”,“okul türü”,“spor yapma durumu”,“spor yapma düzeyi”değişkenleri ile spora yönelik tutum ve kadınların spor etkinliklerine katılımına dair görüşleri arasında istatistikî olarak anlamlı farklılıklara rastlanırken“okul türü ve görev türü”değişkenlerinde istatistikî olarak anlamlı farklılıklara rastlanılmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to show the school administrators' attitudes towards the sport and their views on the participation of women in sports events. While the universe of the work was constituted by the school administrators who worked in the province of Bartın in the 2016-2017 academic year, 125 school administrators constituted the sample. The research data were collected between 01.04.2016 - 31.05.2016. The data of the study were developed by Şentürk (2012),“Sports Attitude Scale”consisting of 25 questions and 3 sub-dimensions and“Questionnaire about participation of women in sports activities”developed by Kızılyallı (2014) and composed of 39 questions and five Likert type measurement tools with solid.. Whether or not there is a difference between participants' opinions according to sex by t test, if there is a difference between opinions according to other variables, it is done by one way variance analysis. As a result of the research; Bartin's school administrators' attitudes towards sport and women's views on sport participation were positive. Tests to determine whether there is a difference between the personal information of the administrators participating in the survey and the scores they receive from the scales the attitudes of the managers to the sport with the variables such as“gender”,“age”,“number of children”,“years of service”,“duration of managerial service”,“school type”,“sporting status”,“sporting level”statistically significant differences were found between the views of women on participation in sports events, no statistically significant differences were found in the variables of“school type and duty type”.