Türkiye'de okul sporları faaliyetlerinin organizasyonel boyutta değerlendirilmesi
Evaluation of school sports activities at the organizational level in Turkey
- Tez No: 952973
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK METE YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki okul sporları faaliyetlerinin organizasyonel boyutunu ve bu faaliyetlerin öğretmenler ile yöneticiler arasındaki ilişkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada, Okul Sporları Faaliyetleri Değerlendirme Ölçeği (OSDÖ) ve Yönetici Katılımı ve Çalışan Tutumları Ölçeği (YKÇTÖ) kullanılarak anketler uygulanmış ve istatistiksel analizlerle elde edilen bulgular değerlendirilmiştir. Çalışmada, katılımcıların cinsiyet, öğretmenlik süresi, kurumda çalışma süresi ve yöneticilik durumu gibi demografik özelliklerinin okul sporlarına yönelik tutumları nasıl etkilediği araştırılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, okul sporları faaliyetlerine yönelik tutumlar cinsiyet, öğretmenlik süresi ve kurumda çalışma süresi gibi demografik faktörlerden etkilenmemektedir. Erkek ve kadın katılımcılar arasında okul sporlarına dair tutumlar arasında anlamlı bir fark bulunmazken, farklı öğretmenlik süresine sahip katılımcılar arasında da benzer tutumlar gözlemlenmiştir. Bununla birlikte, yöneticilik pozisyonunda olan katılımcıların okul sporları faaliyetlerine yönelik tutumları, yöneticilik pozisyonunda olmayan katılımcılara kıyasla farklılık göstermektedir. Bu bulgu, yöneticilerin okul sporlarının organizasyonel yönlerini daha yakından gözlemleyerek farklı bir bakış açısına sahip olduklarını ortaya koymaktadır. Ayrıca, öğretmenlerin okul sporlarına aktif katılımı ile okul sporlarının kalitesi ve çeşitliliği arasında önemli bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Öğretmenlerin okul sporları faaliyetlerine katılım düzeylerinin, spor etkinliklerinin zenginliğini ve etkinliğini artırdığı tespit edilmiştir. Yönetici katılımı da çalışanların tutumları üzerinde etkili olup, yöneticilerin okul sporlarına daha fazla katılım göstermeleri, çalışanların tutumlarının daha olumlu yönde değişmesine neden olabilmektedir. Sonuç olarak, okul sporlarının organizasyonel başarısı, yalnızca fiziksel altyapı ve tesislerle değil, aynı zamanda okul yöneticilerinin ve öğretmenlerin aktif katılımıyla doğrudan ilişkilidir. Bu bulgular, okul sporlarının etkinliğini artırmak için okul yöneticilerinin ve öğretmenlerin rolünün kritik olduğunu ve spor faaliyetlerinin başarısının organizasyonel yapı ile sıkı bir bağlantısı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the organizational dimension of school sports activities in Turkey and the relationships between these activities, teachers, and administrators. In the research, surveys were conducted using the School Sports Activity Evaluation Scale (OSDÖ) and the Manager Participation and Employee Attitudes Scale (YKÇTÖ), and the findings were analyzed through statistical methods. The study investigated how demographic factors such as gender, teaching experience, years spent in the institution, and managerial status affected attitudes toward school sports activities. The findings indicated that attitudes toward school sports activities were not influenced by demographic factors such as gender, teaching experience, or years spent in the institution. No significant differences were found between male and female participants regarding their attitudes toward school sports. Similarly, participants with varying years of teaching experience showed similar attitudes toward school sports activities. However, participants in managerial positions demonstrated different attitudes compared to those not in managerial roles. This suggests that administrators, by observing the organizational aspects of school sports more closely, may possess a different perspective. Furthermore, a significant relationship was found between teachers' active participation in school sports and the quality and diversity of these activities. Teachers' involvement in school sports activities was found to enrich and enhance the effectiveness of these events. Managerial participation also had an impact on employees' attitudes, as administrators' higher engagement with school sports led to more positive attitudes among employees. In conclusion, the success of school sports is not solely dependent on physical infrastructure and facilities but is closely related to the active participation of school administrators and teachers. These findings highlight the critical role of administrators and teachers in enhancing the effectiveness of school sports and demonstrate the strong connection between organizational structure and the success of sports activities