Accompaniment robot with Turkish speech synthesis and lip synchronization
Türkçe konuşma sentezlemeli ve dudak senkronizasyonlu refakatçi robot
- Tez No: 503273
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN LEVENT AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Robotların ev içlerine girmesiyle, robot – insan ilişkileri eskisine göre daha önemli bir araştırma alanı oldu. Bu yüzden insanlara evlerinde eşlik edecek bir robot yapma kararı aldık. Bunu gerçekleştirmek için 4 farklı sorun ile uğraşıldı: çeşitli robot kafaları-nın oluşturulması, robotların ses üretilmesinin sağlanması, robotun konuşurken dudak pozisyonlarını konuşma ile uyumlu olarak hareket ettirebilmesi ve robotlara söylenen cümlelerdeki kelimeler arasında ilişki kurabilmesi. Bu sorunların ilki 3 farklı robot kafasının yapılması ile çözüldü. İkinci sorunu çözmek için Biçimleyici Konuşma Sentezleme yöntemi kullanıldı. Üçüncü problemin çözünde ise her bir harf grubu için özel dudak pozisyonları tanımlandı ve konuşma sırasında bu dudak hareketleri sırasıyla robotlar tarafından yapıldı. Sonuncu problem de ise Türkçe için kök bulma, ek belirleme, ilişki bulma araçları geliştirildi. Söylenen cümleler kalıplara sokuldu ve kalıplardan robotun bilgi çıkarabilmesi yapıldı. En sonunda insanlar ile robotun birlikte oyun oynaması sağlanıp, sistemin ne kadar iyi çalıştığı değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
With the introduction of robots to the domestic environments, robot - human relations have become a more important research area. That is why we decided to make a robot to accompany people in their homes. We were dealing with four different problems to accomplish this: creation of various robot heads, providing the robot the ability to produce speech sound, the ability to move lip positions in accordance with speech when the robot is talking and establishing a relationship between the words in the sentences which are spoken to the robots. The first of these problems was solved by the construction of three different robot heads. To solve the second problem, the Formant Speech Synthesis method was used. In the solution of the third problem, special lip positions were defined for each group of letters and during the speech these lip movements were made by robots respectively. In the last problem, root finding, annotation and relation finding tools were developed for Turkish. By the extraction of information from what was said by the robot by finding the suitability of the phrases. The mentioned statements were inserted into the patterns and the robot was able to extract information from these patterns. In the end, people and the robot were able to play together and the system was evaluated for how well it worked.