Classification and static detection of obfuscated web application backdoors
Kamufle edilmiş web uygulama arka kapılarının sınıflandırmasıve statik tespiti
  1. Tez No: 503279
  2. Yazar: FURKAN PALIGU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENSAR GÜL, DR. FERHAT ÖZGÜR ÇATAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Şehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi Güvenliği Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Kimlik doğrulamayı atlatma teknikleri olan arka kapılar, özellikle risk faktörleri yüksek güvenlik önlemleri gereksinimlerine işaret etti§inde, güvenli yazılım geliştirme sürecinin büyük bir düşmanıdır. Ne yazık ki, web uygulama yazılımlarında arka kapı tespit teknikleri yetersiz ve saldırgan motivasyonu oldukça yüksektir. Ayrıca, kamuflaj yöntemleri tespit sürecini oldu§undan daha zor ve zaman alıcı bir duruma getirmektedir. Bu çalışmada, 200 arka kapı örneğinin incelenmesi ve daha önceden raporlanmış olan arka kapı tespiti olaylarının incelenmesi odağında bir arka kapı kamuflaj yöntemleri sınıflandırması öneriyoruz. Çalışma ayrıca popüler statik kod açıklık analiz araçlarının arka kapılar ve kamuflaj yöntemleri üzerindeki performans incelemelerini içermekte ve tespit oranlarının arttırılması için etkili bir prosedür önermektedir.
Özet (Çeviri)
Backdoors, which are methods of bypassing authentication, are great enemies of secure software development process, especially when the risk factors indicate high requirements for security precautions. Unfortunately, the detection techniques of backdoors in web application software are imperfect and the attacker motivation is high. Furthermore, the obfuscation techniques make the detection much more difficult and time consuming than the traditional cases. In this study, we are proposing a classification of obfuscation techniques on web application backdoors based on 200 backdoor instances and the reported cases of backdoor detection on web applications. The study also includes the detection rates of static code vulnerability analyzers on backdoors and the obfuscation techniques applied to them. A conclusion is drawn on the effects of the classified obfuscation techniques to the static detection and how to improve the detection rates in the cases of obfuscation