Linguistic features revealing self recognition in John Fowles' the magus
John Fowles'in büyücü romanında benlik inşasını gösteren dilbilimsel unsurlar
- Tez No: 503278
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ZEKİ ÇIRAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Dil Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışma John Fowles'in Büyücü romanında ana karakterin benlik inşa sürecine odaklanarak söz konusu süreci ortaya koyan dilsel unsurları analiz etmeyi amaçlamıştır. Bu bağlamda hem nitel hem de nicel bulgular birlikte incelenerek karma yöntemli bir metodoloji takip edilmiştir. Anlatının yapısı üç temel bölüme ayrılmış ve her bir bölüm Jacques Lacan'a ait üç ayrı terim ekseninde yeniden okunarak analiz edilmiştir. Buna göre metnin biçemsel analizinde sırasıyla hayali düzen, ayna evresi ve sembolik düzen terimlerinden yararlanılmıştır. Çalışma nitel bulguları, nicel verilerle desteklemeyi hedeflediğinden metin içerik analizine ek olarak bir derlem analizine tabii tutulmuş ve bu eksende anahtar sözcük analizi ve eşdizimlilik analizi yapılmıştır. Benlik inşa süreci ile söz konusu nicel bulgular arasındaki ilişki Lacancı bir bakış açısıyla yorumlanarak nitel ve nicel bulgular arasındaki ilişki literatürdeki diğer çalışmalara atıfta bulunularak tartışılmıştır. Buna göre söz konusu eserde kullanılan dil ve yazarın sözcük seçimleri ile ana karakterin benlik inşa süreci arasındaki ilişki ortaya koyularak metnin Lacancı bir perspektiften okunmasının mümkün olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study deals with John Fowles' The Magus and investigates self-recognition process of the central character. The study reveals the linguistic features of this process with reference to both qualitative and quantitative datum. The findings are examined together since a mixed methodology has been employed. The narrative has been divided into three parts and each part is analysed by using Jacques Lacan's terminologies, such as the imaginary order, the mirror stage and the symbolic order. The content analysis of the narrative text is consolidated by corpus analysis including keywords and collocational analysis. The correlation between self-recognition process and quantitative findings is debated from a Lacanian point of view and the relationship between qualitative and quantitative findings is discussed regarding the related literature. The study has shown the relationship between the discourse used in the narrative text and the linguistic preferences of the author in the representation of the central character's self-recognition process.