Uluslararası İnsan Hakları Hukukunda demokrasi teorisi bağlamında serbest seçim hakkı
The right to free elections in the context of democracy theory in International Human Rights Law
- Tez No: 503294
- Danışmanlar: PROF. DR. ADİL ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 343
Özet
Serbest seçim hakkı, halkın devlet yönetimine katılımını sağlayan önemli haklardan birisidir. Bu bakımdan demokrasinin işlerlik kazanabilmesi için seçimlerle ilgili meselelere birey ve hak temelli bir yaklaşımın hâkim olması gerekir. Bu durumun gerçekleşebilmesi içinse serbest seçim hakkı özel önem arz eder. İlgili hak, oy kullanma hakkı, seçimlerde aday olma hakkı ve seçildikten sonra görevini sürdürme haklarını ihtiva eder. Seçim olgusunun farklı boyutlarını bünyesine alan serbest seçim hakkı sadece bunlarla sınırlı değildir. Aynı zamanda seçim sistemleri, seçimlerin yönetimi ve denetimi ve siyasi partilerin seçimlere ilişkin faaliyetlerini de kapsar. Sayılan ilgili hususlar çalışma da teorik ve uluslararası insan hakları düzenlemeleri kapsamında ele alınmış ve Türk hukukundaki ilgili düzenlemelerle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The right to free elections is one of the important rights that gives people access to government. In this respect, an individual and right-based approach must be dominant in matters related to the elections for democracy to function. In order for this to happen, the right to free elections has a special significance. The right includes the right to vote, the right to be a candidate for elections and the right to sit and act as a member of parliament. The right to free elections that taking the different aspects of the elections is not limited only to these. It also includes electoral systems, the administration and supervision of elections and election activities of political parties. The related issues are also addressed within the theoretical and international human rights regulations and compared with the relevant regulations in Turkish law.