Düzlemsel çevrelerin bağlantı elemanı kullanılarak analizi
Analysis of planar frames by using connection element
- Tez No: 50333
- Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN AKSOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET Bu çalışmada, düzlemsel çelik çerçevelerin nonlineer analizi için bir bilgisayar programı hazırlanmıştır. Çelik çerçevelerin, bağlantılarının davranışı yan-rijit oldu ğundan, analize bu davranış da eklenmiştir. Analizin doğru sonuçlar verebilmesi için, eleman geometrik nonlineeritesi ve yan- rijit yay elemanı nonlineeritesi gözönüne alınmıştır. Geometrik nonlineeritenin analizde gözönüne alınabilmesi için, rijitlik matrisinin, tanjant rijitlik matrisi olması gerekmektedir. Literatürde kullanılan birçok tanjant rijitlik matrisi, eksenel yükün, pozitif, negatif ve sıfir olması durumları için farklı olmaktadır. Bu çalışmada kullanılan, her bir elemanın deforme olmuş halini ifade eden beşinci dereceden polinom ile, tanjant rijitlik matrisinin, eksenel kuvvetin, pozitif, negatif ve sıfir olması durumları için aynı olması sağlanmıştır. Geometrik nonlineeritenin tam olarak uygulanabilmesi için, büyük deformas- yonlann düğüm noktalannm koordinatlarına olan etkisi de gözönüne alınmıştır. Sistemin nonlineer denklem takımlarını çözmek için nümerik metotlardan Ardışık Yaklaşımlı Adım Adım Yükleme Metodu kullanılmıştır. Hazırlanan bilgisayar programı ile çözülen örneklerden, rijit, mafsal ve yan rijit bağlantılann davranışlan incelenmiştir. Elde edilen grafiklerle, güçlendirilmemiş çelik çerçevelerin analizinde, geometrik nonlineeritenin ve nonlineer yay rijitliğinin önemi gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
81 SUMMARY In this study, a computer program has been prepared for analyzing nonlinear planar steel frames. Since the connections of steel frames are semi-rigid, this behaviour is also considered in the analysis. In order to obtain accurate solutions, the nonlinearities of the frame elements and connections are taken into consideration. For taking into account the geometric nonlinearity, the stiffness matrix used should be the tangent stiffness matrix. The stiffness matrices used in literature are different in each of the cases when the axial force is positive, negative and zero. Together with the fifth degree polynomial function representing the deformed shape of the member, tangent stiffness matrices have the same form for tensile, compressive and zero axial forces. For an exact application of the geometric nonlinearity, the effect of the deformations on the coordinates of the joints is also considered. While solving the nonlinear equations of the system, Direct Incremental-Iterative Method has been used. The cases of the rigid, hinge and semi-rigid connections are investigated, by the examples that are solved with the implemented program. The importance of geometric nonlinearity and the nonlinear spring stiffness have been presented with the resulting graphs pertaining to the analysis of unbraced steel frames.