Rectangular waveguide mode converters for creating monopulse radiation patterns
Tek darbe ışıma örüntüleri yaratmak için dikdörtgen dalga kılavuzu mod çeviriciler
  1. Tez No: 503344
  2. Yazar: ONURHAN DUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜDE GÜLBİN DURAL ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Dalga kılavuzu altyapısına sahip tek darbe radarları için 3 tek darbe ışıma örüntüsünü oluşturmak alternatif bir yöntem mevcuttur. Bu yöntemde mod çeviriciler kullanılmakta ve temel mod olan TE10 modu dışında başka modları da yayın yaparak bu üç tek darbe kanalı ışıma örüntüleri yaratılmaktadır. Literatürde dalga kılavuzu yapısına bağlı olarak farklı modlar yayın yapması için önerilmiştir. Dikdörtgen dalga altyapısı için, yapılan önerilerden biri toplam kanalı ışıma örüntüsünü yaratmak için TE10 modunun yayın yapılması, yanca fark kanalı ışıma örüntüsünü yaratmak için TE20 modunun yayın yapılması ve yükseliş fark kanalı ışıma örüntüsünü yaratmak için TE11 ve TM11 mod kombinasyonunun yayın yapılmasıdır. Bizim çalışmamızda, temel mod olan TE10 modunu bu modlara çevirmek için üç farklı dikdörtgen dalga kılavuzu mod çevirme tekniği (kesintili adımlı mod çevirici, bükülmüş mod çevirici, köşe mod çevirici) incelenmiştir. Her mod çevirme tekniği için, tüm gerekli mod çeviriciler tasarlanmıştır. Tasarlanan mod çeviricilerden biri 3 boyutlu yazıcı kullanılarak üretilmiş, daha sonra iletken olması için iletken gümüş boya ile boyanmıştır. Elde edilen ışıma örüntüsü ve S parametresi ölçüm sonuçları analiz sonuçlarıyla çok benzer olduğundan bu tezde kullanılan tasarım ve üretim tekniğini doğrulamıştır.
Özet (Çeviri)
For waveguide structures, there is an alternative way of creating three monopulse radiation patterns by using mode converters and radiating different waveguide modes (not only TE10 mode) for creating different monopulse radiation patterns. In the literature, different radiating modes are offered depending on waveguide shape. For rectangular waveguide, one suggestion is to radiate TE10 mode for the creation of sum channel radiation pattern, to radiate TE20 mode for the creation of azimuth difference radiation pattern and to radiate the combination of TE11 and TM11 modes for the creation of elevation difference radiation pattern. In our work, three different rectangular waveguide mode conversion techniques (discrete stepped mode converter, bend mode converter, corner mode converter) are investigated for converting fundamental TE10 mode to these required modes. For each mode conversion technique, all fundamental mode converters are designed. One of these designed mode converters is manufactured by using 3D printer and it is painted with conductive silver paint to make it conductive. Obtained radiation pattern and S parameter measurement results indicates that design and manufacturing techniques used in this thesis produce good results since these measurement results are in very good agreement with simulation results.