Farklı meyvelerle zenginleştirilen süt reçellerinin bazı özelliklerinin belirlenmesi
Evaluation of some properties of dulce de leche (milk jam) enrichment with different fruits
  1. Tez No: 503343
  2. Yazar: CANSU TUNA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEHER ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Süt reçeli son yıllarda ülkemizde popülaritesi artan şekerli koyulaştırılmış bir süt ürünüdür. Bu çalışmada kuru dut, kuru incir ve kuru kayısı ilave edilerek meyveli süt reçeli üretimi gerçekleştirilmiştir. Süt reçelleri 60 gün boyunca depolanmış ve depolama süresince (1.,15., .30. ve 60.gün sonunda) bazı fiziksel, kimyasal, tekstürel ve duyusal özellikleri incelenmiştir. Süt reçeli üretiminde meyve ilavesinin protein, pH ve titrasyon asitliği değerleri üzerindeki etkisi istatistiksel olarak önemli bulunmuştur (p0,05) bulunmuştur. Depolamanın başında görünüş, renk, koku, kıvam, yapışkanlık, tat-aroma ve genel beğeni puanları sade örnek için daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Genel beğeni puanlarında kuru dut ilaveli örnek hariç diğer örnekler istatistiksel açıdan birbirine benzer bulunmuştur. Duyusal analiz sonuçlarına bakıldığında ise ürünler genel beğeni açısından hedonik skalada iyi olarak değerlendirilmiştir. Bu yüzden ürünlerin tüketiciler tarafından kabul göreceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Milk jam (dulce de leche) is a sweetened condensed milk that has grown in popularity in our country in recent years. In this work, fruity milk jam was produced by adding dried mulberry, dried fig and dried apricot. Milk jam samples were stored for 60 days and some physical, chemical, textural, sensory features of samples were examined during storage period (on 1st, 15th, 30th, 60th days).