Spor yöneticilerinin iletişim becerileri ile öz etkililik-yeterlilik düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness and communication skills of the sports
- Tez No: 503369
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNER EKENCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Kurumların işleyiş ve amaçlarını gerçekleştirmek üzere, örgütün birimleri ile çevresi arasında bilgi ve düşünce akışı olan süreç iletişim olarak değerlendirilmektedir. Öz etkililik-yeterlik, kişinin çşı performans göstermesi için gereken işlemleri planlayabilme ve başarıya ulaşma kapasitesini belirleyebilme konusundaki kendi öz yargısı ya da farkındalığına olan inancını ifade etmektedir. Bu çalışmanın amacı; İstanbul ilinde, Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü'nde çalışan yöneticilerin iletişim becerilerinin ve öz etkililik-yeterlik düzeylerini belirlemek ve çözüm önerilerini sunmaktır. Araştırmanın evrenini; İstanbul'daki Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlükleri, örneklemini ise; İstanbul ilindeki Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü merkezindeki il müdürü, şube müdürleri ve şefler oluştumaktadır. İletişim becerilerinin yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu, mesleki eğitim süresi ve iletişim eğitim durumu gibi bağımsız değişkenlere göre önemli ölçüde farklı olup olmadığının araştırılması amaçlanmaktadır. Uygulanan anketlerin öncesinde katılımcıların kişisel bilgilerini tanımlamaya yer verilirken, ilk ankette yöneticilerin iletişim becerilerini belirlemeye yönelik İletişim Becerilerini Değerlendirme Ölçeği, ikincisinde öz etkililik-yeterlik düzeylerini belirlemek amacıyla Öz Etkililik-Yeterlik Ölçeği'nden yararlanılmıştır. Araştırma verilerinin ele eldilmesinden sonra, verilerin değerlendirilmesi aşamasında veriler, Microsoft Excel 2003 programında düzenlenmiş, SPSS 20.0 for Windows paket program kullanılarak çözümlenmiştir. Katılımcıların kişisel bilgilerinin dağılımlarını belirlemek için yüzde ve frekans yöntemleri kullanılmıştır. Her iki ölçeğin alt boyutlarının normal dağılım gösterip göstermediğini test etmek amacı ile Kolomogrov-Smirnov testi yapılmış ve bunun sonucunda Öz Etkililik-Yeterlik Ölçeği ile İletişim Becerilerini Değerlendirme Ölçeğinin tüm alt boyutlarının normal dağılım gösterdiği tespit edilmiştir (p>0.05). Buna göre α=0.05 anlamlılık düzeyinde MANOVA analizleri uygulanmıştır. Son olarak ise alt boyutlar arasındaki ilişkileri ölçmek için Kolerasyon analizinden faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In order to realize the functioning and objectives of the organisation, the process with information and thought flow between the units and of the organisation and its environment is considered as communication. Self Efficacy compentence refers to the belief in self judgement or awareness of self-determination in order to plan the actions required for a person to perform and determine the capacity to achieve success. The purpose of this study; to determine the level of communication skills and self-afficacy-competencies of managers working in the provincial Directorate of Youth Servicesd and Sports in Istanbul and to present the solution proposals. Youth services and Sports Provincial directorates in Istanbul and the sample of the research is composed of provincial directorates, branch managers and chefs in the center of youth services and Sports Provincial Directorate in Istanbul. It is aimed to determine whether communication skills differ significantly from independent variables such as age, gender, marital status, educational status, vocational working time and education about communication. In order to determine the level of self efficacy-compentence, the first questionnaire was used to assess the communication skills of the managers and the second one was used to determşne the level of self efficacy-compentence. After obtaining the research data, the data were arranged in Microsoft Excel 2003 and analyzed using the SPSS 20.0 for Windows package program. Percentage and frequency methods were used to determine the distribution of the participant's personal information. In order to test whether the subscales of both scales were normal, the Colomogrov-Smirnov test was performed and it was determined that all subscales of the subscales were normal (p>0.05). According to this, manova analysis was applied at α=0.05 significance level. Finally, Choleration analysis ws used to measure the relationship between the sub-necks.