Unfinishedness of place and the place-making project
Mekanın bitmemeşliği ve mekan-yapımı projesi
- Tez No: 503386
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ADNAN BARLAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Şehircilik ve Bölge Planlama, Philosophy, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
“Mekan”, 20. yüzyılın ortalarında ortaya çıkışından bu yana kentsel tasarım söyleminin geliştirilmesinde, önemli bir rol oynayan alanın konseptlerinden biridir. Bununla birlikte, alanda gerçekleşen bu dönüşüm, mekansızlık retoriği ve mekan oluşturma ile ilgili olduğu durumlarda karmaşa ile ilişkilenmiştir. Bu çaba ile tam olarak karşıt olmamakla birlikte, bu tez, mekanın varlığımızın ayrılmaz bir parçası olduğunu ve günlük hayatımızın bu önemli unsurunu geliştirmeye yönelik çabalarımızın sonsuz olacağını ileri sürerek,“mekanın bitmemişliği”kavramına alternatif bir anlayış ortaya koymaya çalışmaktadır. Bu çalışma bağlamında mekan, insan deneyiminin sürekli olarak tanınma, değerlendirilme ve yorumlanma ihtiyaçlarını içeren, tarih ötesi, sosyo-mekânsal bir olgu olarak tanımlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Since the emergence of the profession of urban design in the mid-20th century, the concept of“place”has played a significant role in the development of the surrounding discourse. However, this turn within the profession pertained to a degree of confusion when it comes to the rhetoric of placelessness and the associated place-making agenda. By not being exactly in opposition with that endeavor, this thesis attempts to suggest an alternative understanding of place through the concept of“unfinishedness of place”, suggesting that place is an inseparable entity of our existence, and that our efforts to enhance this crucial element of our daily lives are going to be endless. Within the context of this study, place is identified as a trans-historical socio-spatial phenomenon that its desideratum lies within the constant recognition, assessment, and interpretation of human experience.