İcra ve iflas suçları
Execution and bankruptcy crimes
  1. Tez No: 217373
  2. Yazar: HASAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İBRAHİM ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 297
Özet
İcra ve iflas hukukunun diger adı, cebri icra hukukudur. Cebri icra, alacaklının alacagını devlet kuvveti yardımı ile tahsil etmesini ifade etmektedir. Alacaklıların devlet kuvvetinin yardımı ile alacaklarını nasıl tahsil edeceklerini düzenleyen hukuk dalına icra ve iflas hukuku denilmektedir. Kural olarak, alacaklının borçlusundan olan alacagını zor kullanarak tahsil etmesi yasaktır. Bugünkü icra ve iflas hukuku sistemimizde zor kullanma yetkisi devlete tanınmıstır. Bu süreçte borçlunun yükümlülüklerini yerine getirmedigi durumlarda, borçluları cezalandırmak için hem icra ve iflas Kanunu'nda, hem de Türk Ceza Kanunu'nda bazı suçlar ön görülmüstür. Bunlara genel olarak, ?icra ve iflas Suçları? denilmektedir. Bugün ekonomik ve sosyal yasamda oldukça önemli yer tutan icra ve iflas suçları çalısmamızda ayrıntılı bir sekilde incelenmeye çalısılmıstır. Birinci bölümde, öncelikle icra ve iflas suçlarının tarihsel gelisimi, mukayeseli hukukta icra ve iflas suçlarının nasıl düzenlendigi ve son olarak ta, icra ve iflas suçlarının Anayasaya uygunlugu sorununu ele alınmıstır. ikinci bölümde icra suçları, üçüncü bölümde iflas suçları olmak üzere, bu bölümlerde; icra ve iflas suçları olarak her bir suç tipi ayrıntılı sekilde incelenmistir. Bu çerçevede, konuyu anlasılır kılmak için genel mahkemelerde görülen icra ve iflas suçları ile icra ceza mahkemesinde görülen icra ve iflas suçları olarak ayırarak incelenmesi uygun bulunmustur. Her bir suç tipinin düzenlendigi kanun maddesi, suçun unsurları, suçun faili ve magduru, suçun yaptırımı, varsa etkin pismanlık ve cezasızlık halleri incelenmistir. Dördüncü ve son bölümde ise, icra ve iflas suçlarında yargılama usulü, bu baglamda; icra ve iflas suçlarında görev ve yetki, yargılama sujeleri, sikayet, ön ödeme, uzlasma, zamanasımı ve kanun yolları konularını ele alınmıstır.
Özet (Çeviri)
The other name of `Execution and Bankruptcy Law? is `compulsory execution law?. Compulsory execution is the collection of the claim of a payee with the help of the government. The law branch that regulates the collection way of the claims of any payee with the help of the government is called `Execution and Bankruptcy Law?. As a rule, the collection of the claim in a compulsory way from the debtor by the payee is prohibited. In our modern Execution and Bankruptcy Law system, the authority of using force is delegated to the government. In case of lack of fulfillment of obligations, some crimes have been envisaged in both `Execution and Bankruptcy Law? and `Turkish Criminal Code? in order to penalize the debtors. They are called as `Execution and Bankruptcy Crimes?. The execution and bankruptcy crimes that carry weight in economic and social life today were observed thoroughly in our study. In the first chapter; first of all, the historical development of the execution and bankruptcy crimes, the regulation of the execution and bankruptcy crimes in comparative law and finally the compatibility of the execution and bankruptcy crimes with the Constitution has been discussed. The second chapter comprises execution crimes and the third chapter comprises bankruptcy crimes; in these chapters all the execution and bankruptcy crime types have been scrutinized thoroughly. In this regard, -to make it more comprehensible- the execution and bankruptcy crimes that are looked into in general courts and the crimes that are looked into in execution penalty court have been studied individually. The articles about every type of crime, the components of the crime, the perpetrator and the victim of the crime, the sanction of the crime and ?if exists- the situations of effective penitence and unpunishedness have been scrutinized. In the fourth and the last chapter, judicial proceeding in the execution and bankruptcy crimes, and in this context; the duty and authority in execution and bankruptcy crimes, trial subjects, complaint, advance payment, accord, prescription and course of law have been dealed with.