Aydın ve Mersin illerinden toplanan çileklerde Botrytis cinerea populasyonlarındaki transpozon sıklığı ve fungusit dirençliliği
Frequency of transposable elements and fungicide resistance in Botrytis cinerea populations on strawberries from Aydin and Mersin provinces
  1. Tez No: 503403
  2. Yazar: BAHADIR TÖRÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACI HALİL BIYIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Ziraat, Biology, Microbiology, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Çilek, hem sanayiye elverişli hem de taze olarak tüketilebilen lezzetli ve hoş kokulu bir meyvedir. Üretimde verimi etkileyen en önemli faktörlerden biri bitki koruma problemleridir. Funguslar ürettikleri metabolitlerden dolayı, halk sağlığını tehdit etmenin yanı sıra ciddi ekonomik zararlara da sebep olabilmektedir. Botrytis cinerea dünya çapında 200'den fazla türü enfekte edebilen nekrotrofik bir bitki patojenidir. Çileklerde, B. cinerea populasyonlarındaki transpozon sıklığı ve fungusit dirençliliğini belirmek amacıyla Aydın ilinden üç, Mersin ilinden ise iki lokaliteden örnekler toplanmıştır. Toplanan örnekler PDA besiyerinde saflaştırılmıştır. Saflaştırılan örneklerin morfolojik ve moleküler tanısı yapılmış sonra belirlenen transpozon bölgeleri PCR ile çoğaltılmıştır. Toplamda elde edilen 154 B.cinerea izolatının % 21,1'i transposa, %46,1'i boty, %10,4'ü flipper ve %23,4'ü vacuma grubu olarak bulunmuştur. Aydın populasyonunda transposa % 19,5, boty % 48,3; flipper % 9,2 ve vacuma % 23,0 oranında bulunurken Mersin populasyonunda transposa % 20,9; boty % 43,3; flipper % 11,9 ve vacuma % 23,9 oranında bulunmuştur. Fungusit testlerinin spor aşamasında en etkili fungusit cyprodinil olurken, misel aşamasında fenhexamid olarak bulunmuştur. Yapılan denemelerde fungusitlere direnç durumu, fungusite göre değişmesine rağmen en hassas grup Flipper olarak gözlenmiştir. Test edilen üç fungusit içinde B.cinerea'ya karşı en etkili fungusit, en düşük dozda etki gösteren Fenhexamid iken ikinci sırada Cyprodinil, üçüncü sırada ise Carbendazim olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Strawberry is a delicious fruit that can be consumed fresh and can be used in industry. One of the important factors that effects yield is the plant protection problems. Because of the metabolites that fungi produce, especially in foods, they pose a threat to health and also cause economical problems. Botrytis cinerea causes grey mold disease in over 200 plant species. For the purpose of detecting transposon frequencies and fungicide resistance samples were collected from three different localities from Aydın province, and from two different localities from Mersin province. Samples were incubated on PDA medium and then isoleted from mixed cultures. Morphological and molecular identification of the samples were made. Transposon sites were amplified by PCR. In total 154 B.cinerea samples were isolated of which consists transposa 20.1 %, boty 46.1 %, flipper 10.4 % and vacuma 23.4 %. In Aydın population transposa 19.5 %, boty 48.3 %, flipper 9.2 % and vacuma 23.0 %, in Mersin transposa 20.9 %, boty 43.3 %, flipper 11.9 % and vacuma 23.9 % was found. In spore stage tests of fungicide tests cyprodinil was found the most effective while fenhexamid was found the less effective. In mycelium stage tests of fungicide tests fenhexamid was found the most effective with the lowest concentration while carbendazim was found the less effective with the highest concentration. Flipper group was found most sensitive to the tested fungicides.