Reklam etkililiği açısından geleneksel ve yeni medyadaki reklamların X, Y ve Z kuşakları üzerindeki etkisi
The effect of advertisements published in traditional and new media on X, Y, and Z generations in terms of effectiveness
  1. Tez No: 503436
  2. Yazar: BETÜL ÇEPNİ ŞENER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SİNAN ERGÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Günlük yaşantımızda önemli bir rol oynayan reklamlar, tüketicilerin yaşam biçimini büyük oranda şekillendirirken satın alma sürecinde de yer almaktadır. Esas olarak bireylerin imajlarını etkileyen reklamlar, düşünceler ve çevreye yönelik tutum üzerinde de önemli bir etkiye sahiptir. Çünkü bireyler farkında olarak veya olmayarak reklamların etkisinde kalabilmektedir. Aynı reklam kampanyalarının geleneksel ve yeni medyaya yönelik formatta hazırlanmış olması bile bireylerin reklamlardan etkilenme düzeyini farklılaştırmaktadır. Bu çalışma yeni medyada ve geleneksel medyada yayınlanan reklamların X, Y ve Z kuşakları üzerindeki etkilerini tespit etmeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla çalışmada geleneksel bir mecrada yayınlanan bir video reklam ile yeni medya ortamında yayınlanan bir video reklamın etkililik açısından karşılaştırılması yapılmıştır. Nicel araştırma yöntemi kullanılarak yapılan bu araştırmada veriler anket tekniği ile toplanmıştır. Kota örnekleme yöntemi kullanılarak Eskişehir ilinin Tepebaşı ve Odunpazarı ilçelerinde gerçekleştirilen bu çalışmada X, Y ve Z kuşakları üzerinde reklamın etkililiğinin cinsiyet, gelir durumu, eğitim durumu ve kuşak değişkenleri bakımından farklılaşıp farklılaşmadığı irdelenmiştir. Sonuç olarak geleneksel ve yeni medya ortamında yayınlanan reklamların etkililiği açısından kuşaklar arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Advertisements that play an important role in our daily lives are also involved in the purchasing process while shaping the life style of the consumers. Advertisements that affect primarily the image of individuals have an important influence on the individual's thoughts and attitudes towards their environment. Because individuals can be influenced by advertisements whether they are aware or not. Even if the same advertising campaigns are prepared in a traditional and new media format, it also differentiates the level of individual exposure to advertisements. This study aims to identify the effects of ads published in new and traditional media on the X, Y, and Z generations. For this purpose, a comparison was conducted between a video ad published in new media and a video ad published in a traditional media in terms of effectiveness. In this research using quantitative research method, data were collected by questionnaire technique. In this study which was carried out in the county of Tepebaşı and Odunpazarı of Eskişehir using quota sampling method, it was examined whether the effectiveness of advertisements on the X, Y, and Z generations differed according to gender, income status, education status and generation variables. As a result, there were significant differences between the generations in terms of the effectiveness of advertisements published in traditional and new media.