Patolojik internet kullanımı olan ergenlerde anne baba tutumları, algılanan sosyal destek ve duygu düzenleme becerileri
Parenting styles, perceived social support and emotion regulation skills in adolescents with patological internet use
  1. Tez No: 503581
  2. Yazar: YUSUF KARAER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEVRİM AKDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Patolojik İnternet Kullanımı (PİK), sıklığı giderek artan ve her geçen gün daha fazla insanı etkisi altına alan bir problemdir. Yapılan araştırmalarda interneti en sık kullananların ergenler olması, bu dönemde patolojik internet kullanımı ile ilişkili etkenlerin daha da önemsenmesine neden olmaktadır. Bu araştırma, patolojik internet kullanıcısı (PİK) olan ve olmayan ergenlerin anne baba tutumları, algılanan sosyal destek ve duygu düzenleme becerileri açısından karşılaştırıldığı kesitsel bir çalışmadır. Her iki grupta internet kullanım özellikleri ve eşlik eden psikopatolojiler de değerlendirilmiştir. Bu amaçla Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları polikliniğine başvuran 12-17 yaş arasındaki 176 ergen çalışmaya dahil edilmiş ve katılımcılardan araştırmacılar tarafından hazırlanan Sosyodemografik ve Klinik Bilgi Formu ile Young İnternet Bağımlılığı Ölçeği (YİBÖ), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), Durumluk ve Sürekli̇ Kaygı Ölçeğı̇ (DSKÖ), Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği (RBSÖ), Anne Baba Tutum Ölçeği (ABTÖ), Ebeveyn Duygusal Erişilebilirliği Ölçeği (EDEÖ), Çocuk ve Ergenler için Sosyal Destek Değerlendirme Ölçeği (Ç-SDDÖ), Duygu Düzenlemede Güçlükler Ölçeği (DDGÖ), Toronto Aleksitimi Ölçeği (TAÖ-20), Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (CTQ-28) ve Yaşam Doyum Ölçeği (YDÖ)'ni doldurmaları istenmiştir. Tüm katılımcılarda Young İnternet Bağımlılığı Tanı Ölçütleri klinik görüşme ile değerlendirilmiştir. YİBÖ puanlarına göre patolojik düzeyde internet kullandığı tespit edilen ve Young İnternet Bağımlılığı Tanı Ölçütleri'ni karşılayan 40 ergen araştırma grubunu oluşturmuştur. Yine YİBÖ puanlarına göre belirti göstermeyen ve Young İnternet Bağımlılığı Tanı Ölçütleri'ni karşılamayan ergenler arasından, araştırma grubuyla yaş, cinsiyet ve sosyoekonomik düzey açısından eşleştirilmiş 40 ergen kontrol grubunu oluşturmuştur. Araştırma ve kontrol grubundaki tüm ergenler ve ebeveynleri ile psikiyatrik hastalıkları taramak amacıyla, Okul Çağı Çocukları için Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi-Şimdi ve Yaşam Boyu Şekli (ÇDŞG-ŞY) kullanılarak klinik görüşme yapılmıştır. Bu değerlendirmeler sonucunda, tüm katılımcıların % 25'inin PİK olduğu, araştırma ve kontrol grubu arasında en anlamlı farkın düzenli zaman ayrılan bir hobi-uğraşı sahibi olma oranları arasında olduğu gözlenmiştir. İnternet kullanım alışkanlıkları açısından; en anlamlı farkın günlük internet kullanım süreleri arasında olduğu, bunun yanında ergenlerin online ve online olmayan oyun oynama oranları, internet kullanımları sırasında gizli kimlik kullanımları gibi değişkenlerde de anlamlı farklılıklar olduğu bulunmuştur. Ayrıca PİK grubundaki ergenlerin, anne baba tutumlarını daha ihmalkar algıladıkları, anne babalarının duygusal erişilebilirliklerini daha kısıtlı buldukları, arkadaşlarından algıladıkları sosyal desteğin ve yaşam doyumlarının daha düşük olduğu, duygu düzenlemede güçlükler yaşadıkları, duyguları ayırt etme/tanıma ve ifade etme becerilerinin yetersiz iv olduğu saptanmıştır. Ek olarak, kaygı belirtilerinin daha yüksek, benlik saygılarının ise daha düşük olduğu, daha fazla kaygı bozuklukları ve yıkıcı davranış bozuklukları tanıları aldıkları gösterilmiştir. İnternet kullanımı arttıkça patolojik internet kullanımı yaygınlığı da artmaktadır. Bu çalışmadan elde edilen bulguların, PİK olan ergenlerin tedavilerinde ve ergenlerde patolojik internet kullanımının önlenmesinde, önemli olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Pathological Internet Usage is a problem that is increasing in frequency and effects more and more people every day. In the researches carried out, the most common users of the internet are adolescents, causing the factors related to the pathological internet usage to be more important in this period. This study is a cross-sectional study comparing adolescents with and without pathological internet users (PIU) in terms of parental attitudes, perceived social support and emotional regulation skills. In both groups, internet usage features and associated psychopathologies were also evaluated. For this purpose, 176 adolescents aged between 12-17 years, who applied to the Department of Child and Adolescent Psychiatry Hacettepe University Faculty of Medicine were included in the study and participants were asked to fill out The Sociodemographic and Clinical Information Form, which is prepared by the researchers, the Young Internet Addiction Test (YIAT), the Beck Depression Inventory (BDI), the State-Trait Anxiety Inventory (STAI), the Rosenberg Self-Esteem Scale (RSES), Parenting Style Scale (PSS), Lum Emotional Availability of Parents (LEAP), Social Support Appraisels Scale for Children (SOCSS), Difficulties in Emotion Emotion Regulation Scale (DERS), Toronto Alexithymia Scale (TAS-20), Childhood Trauma Questionnaire (CTQ-28) and The Satisfaction with Life Scale (SWLS). In all participants, the Young Internet Addiction Diagnostic Criteria were evaluated by clinical interview. 40 adolescents who were found to use the Internet at the pathological level according to the YIAT scores and who met the Young Internet Addiction Diagnosis Criteria constituted the research group. Again 40 adolescents, matched by the research group in terms of age, gender and socioeconomic level, among the adolescents who did not show symptoms according to YİBÖ scores and did not meet the Young Internet Addiction Diagnosis Criteria, constituted the control group. Clinical interviews were conducted with all adolescents and parents in the research and control group, using the Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia for School - Age Children - Present and Lifetime Version (K - SADS - PL) for the purpose of screening psychiatric disorders. As a result of these evaluations, 25 % of all participants were PIU, it was observed that the most significant difference between research and control group was the ratio of having a hobbie- occupation. In terms of internet usage habits; it is found that the most meaningful difference is between the average daily internet usage times, besides there are significant differences in different variables such as online and non-online game playing ratios and rates of hidden identity usage during internet usage. In addition, the adolescents in the PIK group perceive their parents' attitudes more negligently, they found their parents' emotional accessibility to be more limited, their social support and life satisfaction perceived by their friends is lower, they have difficulties in organizing emotions, the ability to distinguish / recognize and express emotions was found to be inadequate. It has also vi been shown that anxiety symptoms are higher, self-esteem is lower, more anxiety disorders and destructive behavior disorders are diagnosed. As the usage of the internet increases, the prevalence of pathological internet usage also increases. Findings from this study are thought to be important in the treatment of adolescents with PIU, and in preventing the pathological internet usage in adolescents.