Türkiye ticari tavuk hatlarındaki genetik çeşitliliğin Marek hastalığı ile alakalı olan LEI0258 mikrosatelit lokusu kullanılarak belirlenmesi
Determination of genetic diversity in turkish commercial chicken lines by using LEI0258 microsatellite marker related to Marek's disease
  1. Tez No: 503609
  2. Yazar: BEGÜM EVCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN MEYDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Genetik, Ziraat, Biotechnology, Genetics, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hayvansal Biyoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Marek Hastalığı, Marek Hastalığı Virüsü'nden kaynaklanan, kanserojen ve tümör oluşturan bulaşıcı bir hastalık olup tavukçuluk sektörü için tehdit oluşturan en önemli hastalıklardan birisidir. Marek Hastalığı dünya tavukçuluk sektöründe yıllık 1 milyon dolar ekonomik kayba neden olmaktadır. Marek Hastalığı ile mücadele yöntemlerinin başında günlük civcivlerin aşılanması gelmektedir. Ancak aşılama sonucunda bağışıklık sisteminde meydana gelen yetersizlikler nedeniyle MH ile mücadelede diğer bir yöntem Marek Hastalığı'na genetik olarak dirençli tavukların yetiştirilmesidir. Bu çalışmada, Türkiye ticari tavuk populasyonlarının, Marek hastalığı ile alakalı LEI0258 mikrosatelit lokusu kullanılarak tanımlanması amaçlanmıştır. Materyal olarak toplam 350 tavuk (herbir ticari hattan 30 olmak üzere toplam 11x30=330 ve 20 adet kontrol örneği) kullanılmıştır. İncelenen populasyonların tümü değerlendirildiğinde ortalama gözlenen allel sayısı (Na), etkili allle sayısı (Ne), gözlenen heterezigotluk (Ho), beklenen heterezigotluk (He) ve Fis değeri sırasıyla Na=39, Ne=16.27, Ho=0.627, He=0.939, Fıs=0.276 olarak tahmin edilmiştir. Her iki generasyonda populasyonlar arasında göç eden bireylerin sayısı ortalama 1 olarak tahmin edilmiştir. Populasyonlar arasında populasyonlar içindekinden daha fazla genetik varyasyon saptanmıştır. Elde edilen bu sonuçların, tavukçuluk sektöründe ihtiyaç duyulan hastalıklara dayanıklı ebeveyn genotiplerinin geliştirilmesine katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Marek's disease (MD) is contagious disease of domestic chickens induced by Marek's disease virus and is on of the important complex diseases causing the threat for world poultry industry. Marek's disease causes approximately $1 billion economic looses in world poultry industry. Enhancing genetic resistance to MD is an attractive method to augment MD vaccines. The vaccine control method is able to protect against MD, but they don't prevent MDV replication and spread. Because of vaccine inadequacy, the other method for avoiding from MD is to breed the chickens that are genetically resistant to MD. The aim of this study is that the identification of the Turkish commercial pure chicken lines by using LEI0258 microsatellite marker related to MD. The total of 350 chickens (30 samples for each line; 11 lines x30=330, and 20 control samples) were sampled. The mean number of alleles (Na), effective number of alleles (Ne), observed heterozygosity (Ho), expected heterozygosity (He), and Fıs values over all population were estimated as Na=39, Ne=16.27, Ho=0.627, He=0.939, Fıs=0.276, respectively. Pair wise gene flow (Nm) was estimated as 1 among populations for each 2 generations. Most of the genetic variation was present among populations rather than within populations. We believe that our results will assist the breeding programs to improve the resistant parent genotypes to diseases in poultry industry.