Spor ekonomisinde futbol taraftarlarına yönelik kişilik ve taraftarlık analizi
Personal and supporter analysis for football supporters in sports economy
  1. Tez No: 503633
  2. Yazar: ZERRİN ŞENOL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Spor faaliyetleri içerisinde bir organizasyon olan futbol, endüstriyel bir dönüşüm geçirerek ekonomik bir sportif organizasyon şekline gelmiştir. Günümüzde spor ekonomik açıdan kapsamlı bir piyasa haline gelmiştir. Futbol ise parasal anlamda dolanım hızı açısından spor ekonomisi içerisinde çok büyük bir paya sahiptir. Futbol diğer spor dallarına göre dünyada en çok sevilen ve izlenen spor dalıdır. Milyonlarca kişi sporcu veya seyirci olarak futbol sporuna katılır. Bir sportif faaliyet olarak kabul edilen futbol genç neslin ruh ve beden olarak sağlıklı yetişmesi sosyolojik ve psikolojik açıdan toplum yaşamına katkı sağlaması ile bir eğitim aracı olarak da kabul görmektedir. Futbol insanların meslek gruplarına ve pozisyonlarına bakmaksızın bütün insanların hayatlarına renk katan geniş bir spor branşıdır. Yapmış olduğumuz çalışmada spor ve futbol kavramları üzerinde durularak futbolun endüstriyelleşme süreci hakkında geniş kapsamlı literatür araştırmasına yer verilmiştir. Özellikle futbol endüstrisinde, futbolun tüketimi ve pazarlanması konusunda yapılmış olan çalışmalarla tüketici açısından futbol talebinin ne yönde değiştiği ve geliştiği ortaya konulmuştur. Çalışmanın temel amacı olan futbol kulüplerinin taraftar kitlelerinin taraftarlık ruhlarını belirlemek amacıyla, araştırmada futbol taraftarları üzerine bir analiz yapılmış, taraftarların kişilik türlerinin taraftarlık ruhu üzerindeki etkilerini sınanmıştır. Taraftarlık ruhunun ve kişiliğin beş faktörü olan dışadönüklük, açıklık, sorumluluk, uyumluluk ve duygusal denge boyutlarının cinsiyete, mesleğe, yaşa, medeni duruma, maddi duruma, eğitim düzeyi gibi değişkenlere bağlı olarak değişkenlik gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Çalışma sonucunda spor ekonomisi içerisinde artan tüketim talepleri sonucunda hızla gelişen ve büyüyen futbol piyasasının ekonomik anlamda ulaştığı nokta hakkında değerlendirmelere yer verilmiştir. Son olarak sportif faaliyetlerin ekonomik anlamda etkinliğini sağlayan faktörler hakkında görüşlere yer verilerek Türkiye'de spor etkinliklerinin nasıl daha etkin şekle getirilebileceği hakkında önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Football, which is an organization among sport aktivitesi, has become a economic sportive organization through an industrial transformation. Today, sport has become a comprehensive market in economic terms. Football, on the other hand, has a very large share in the sports economy in terms of the speed of circulation economically. Football is the most popular and watched sport in the world compared to other sport branches. Millions of people participates in football as an athlete or spectator. Football, which is considered as a sport activity , is also accepted as a tool of education through the healthy growth of the young generation as a spirit and body, contributing to the social life in terms of sociologically and psychologically. Football is a broad sport that jazzes up the lives of all people, regardless of their professional groups and positions. In our researches, give a place in depth to literature researches about football's industrialization thereby dwell on sport and football concepts. Specially in football industry, researches about consumption and marketing are revealed, football demands changed in which ways by consumer aspects In order to determine the supporters 'spirit of the supporters of football clubs, which is the main objective of the study, an analysis was made on football supporters in the research and the effects of the supporters' personality types on the supporter spirit were tested. The outcome of extroversion, openness, responsibility, compatibility and emotional balance, which are the five factors of supporter spirit and personality, has been found to vary according to variables such as gender, occupation, age, marital status, material status, education level.As a result of the study, it has been given an evaluation about the point where the rapidly growing and growing football market has achieved economically as a result of increasing consumption demands within the sport economy.Finally, opinions about the factors that provide the economic efficiency of sports activities were given and suggestions were made about how to make sports activities more effective in Turkey.