Tüketici-müzik ilişkisinde yeni boyut: Muzak, İzmir Agora AVM örneği
New dimension in consumer-music relation: Muzak, İzmir Agora AVM example
- Tez No: 503632
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FIRAT KUTLUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Müziğin geçmişten bugüne sosyal hayatın bir parçası olduğu kabul görmüş, kayıt altına alınmasıyla müziği dinleme alanları da artmıştır. Günlük yaşamın her alanında müzik karşımıza çıkar; müziğe kolay ulaşılabilmesi ve kullanım alanlarının genişlemesiyle müziği tercih dışı bilinçsiz olarak dinlemeye başladık. İstem dışı müzik dinlemek literatürde maruz kalmak olarak adlandırılmaktadır. Günlük yaşantımızda hemen her aktivite sırasında müziğe maruz kalırız. Öyle ki her ana bir arka plan müziği eşlik etmekte. Özellikle işletmeler için arka fon müziği satış stratejisi olarak önem taşımakta. Gün geçtikçe müziğe maruz kalınan ortamların artması araştırmacıları müzikli ve müziksiz mekanlar üzerine çalışmaya yönlendirmiştir. Müziğin arka planda kullanılması 1990'lı yılların sonunda programlanmış müzik şirketi Muzak'ın bir pazarlama elementi olarak perakende sektörüne girmesiyle yaygınlaşmaya başlamıştır. Muzak 1920'li yılların başlarında asansör müziği olarak ortaya çıkmış, 1930'lu yıllarda otellerin lobilerinde, özel muayenehanelerde, hastanelerde de Muzak müziğine yer verilmeye başlanmıştır. 1960-70'li yıllarında Muzak müziğinin popülerliği artmıştır. Şirket, 2000'li yıllarda müşterilerin yaşam tarzına göre müzikler programlamaya başlamış ve perakende sektörüne girmiştir. Günümüzde dünyanın birçok yerinde alışveriş merkezleri, farklı sektörlerden firmalar, spor salonları ve diğer kamusal alanlarda Muzak müziği işletme sahipleri tarafından tercih edilmeye başlamıştır. Bu çalışmada arka fonda sürekli olarak alışveriş etkinliğine eşlik eden Muzak müziğinin satın alma kararına etkileri anlaşılmak istendi. Araştırmanın örneklem grubu İzmir Agora Alışveriş Merkezi müşterileridir. Farklı gün ve saatlerde katılımcılarla yapılan görüşmeler, alışveriş merkezinde yapılan gözlemeler ve pazarlama departmanı ile yapılan görüşmeler sonucu çıkarımlar yapılmıştır. Görüşmeler sırasında katılımcıların demografik özellikleri ve arka fon müziğinin şiddeti, türü, sözlü veya sözsüz olması, hızı gibi değişkenler göz önünde bulundurulmuştur.
Özet (Çeviri)
Music has been accepted as a part of social life, and with its being recorded, the number of areas in which music is listened to has increased. We come across with music in every part of our daily lives; we have started to listen to music unconsciously due to the fact that it is easily reachable and that its area has expanded. Listening to music unintentionally is referred as being exposed in literature. We are exposed to music in almost every activity of our daily lives. Such that, a background music accompanies every moment. Background music has a particular importance as a sales strategy for business enterprises. The fact that the number of places in which people are exposed to music has increased has lead researchers to study on musical and non-musical environments. Using music as a background has started to become prevalent after programmed music company Muzak entered into retail industry as a marketing element in late 1990s. Muzak came out as elevator music in early 1920s and started to have its place in hotel lobbies, private clinics and hospitals in 1930s. The popularity of Muzak music increased in 1960s and 1970s. The company started to program music according to lifestyle of their clients and entered into retail industry in 2000s. In this day and age, Muzak music has started to be preferred by business operators for shopping centers, fitness centers, companies from various industriesand other public areas all around the world. In this study, it has been expected to understand the effects of Muzak music, which constantly accompanies the shopping activity as a background, on purchasing decision. The sample group of this research is İzmir Agora Shopping Center customers. The results have been deduced from interviews with participants in different days and hours, observations in the shopping center and interviews with the marketing department. Variables such as demographic characteristics of participants, volume, speed and genre of the background music and whether the music has lyrics or not have been taken into consideration.