Yüksek hızlı demiryollarında jeolojik-jeoteknik çalışmalar ve tünel uygulamaları
Geological-geotechnical studies and tunnel applications in high speed railways
- Tez No: 503737
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR KİBİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
Bu tez içeriğinde, yüksek hızlı demiryollarının projelendirilmesi ve yapımında jeolojik – jeoteknik çalışmalar incelenmiştir. Bu çalışmaların en yoğun olarak yapıldığı tünel uygulamaları, çalışmanın ana konusudur. Proje öncesi, sahadaki araştırmalar ve labaratuar çalışmaları irdelenmiştir. Tünellerin projelendirilme ve yapım aşamaları ayrıntılı olarak incelenmiştir. Tünel açma yöntemleri incelenerek, Ankara - İstanbul Yüksek Hızlı Tren Projesinde uygulanan NATM (New Austria Tunneling Methot) Yeni Avusturya Tünel Açma yöntemi tüm yönleriyle ele alınmıştır. Bu tez çalışması, Ankara-İstanbul 2.Etap Yüksek Hızlı Tren Projesi Vezirhan – İnönü kesiminde, açılmış olan tünellerin, jeolojik ve jeoteknik yapısını incelemek, tünellerde karşılaşılan kayaç birimlerinin minerolojik- petrografik yapısını ortaya koyarak, tünel açımında belirlenen kaya kütle sınıflamasını ve tahkimat - iksa metodu ile ilişkisini belirlemek amacıyla hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, geological - geotechnical studies on the design and construction of high speed railways have been investigated. The tunnel applications where this work is done most intensively are the main issue of this thesis. Pre-project, field researches and laboratory studies were examined. The projecting and construction stages of tunnels have been examined in detail. Tunneling methods were investigated and all aspects of NATM (New Austria Tunneling Method) applied in Ankara - İstanbul High Speed Train Project were discussed. This thesis study aims to investigate the geological and geotechnical structure of the tunnels opened in Vezirhan-İnönü section of Ankara-İstanbul 2.Etap High Speed Train Project and reveal the mineralogical-petrographic structure of the rock units encountered in the tunnels, method.