Ortadoğu'da demiryolu ulaşımı
Railway transportation in Middle East
  1. Tez No: 106687
  2. Yazar: AHMET GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NURTEN GÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Ortadoğu ve İslam Ülkeleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya ve Demografi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
II ÖZET Ortadoğu üzerine araştırma yapacak bir kişinin öncelikle kavramın kapsamına aldığı coğrafi bölgeyi belirlemesi mecburiyeti vardır. Çünkü Ortadoğu kavramının, literatürde, az çok farklı şekillerde kullanıldığı gözlenmektedir. Ortadoğu matematiksel olarak 12° - 43° kuzey enlemleri ile 26° - 64° doğu boylamları arasında olup, 7.542.549 km2 alan kaplar. Bu saha içinde Azerbaycan, Gürcistan, Ermenistan, Türkiye, Suriye, İran,.Irak, K.K.T,C, Kıbrıs Rum Yönetimi, Lübnan, İsrail, Kuveyt, Ürdün, Suudi Arabistan, Bahreyn, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır, Yemen ve Umman gibi ülkeler yer alır. Ortadoğu jeolojik bünyesi ve morfolojik şartları bakımından başlıca üç kısımdan meydana gelir: I- Güney Arap Masifı(Eski Kütle); II- Kuzey ve doğuda genç kıvrımlı dağlar ve bu dağlar arsında kalan yüksek düzlüklerden müteşekkil (Kıvrımlı Bölge)Alp Bölgesi ( Türkiye, İran ); III- İkisi arasında yeralan (Geçiş Zonu) Arabölge (genel olarak Münbit Hilal memleketleri). Ortadoğu'da 2000 yılı itibariyle yaklaşık 320.884.466 kişi yaşamaktadır. Ortadoğu'da nüfusun kümelendiği diğer bir deyişle km2 ye düşen sayının fazlalaştığı alanlar daha ziyade“Yüksek Saha”memleketleri ile“Ara Bölge”de dikkati çeker. Bu sahalar fiziki ortam bakımından olduğu kadar, ekonomik faktörler bakımından da elverişli alanlardır. Ortadoğu'da öncelikle kuraklık şartlarının mutlak olduğu çöller ve çöllere civar olan sahalar nüfus yönünden boş alanlardır. Bölge nüfusunun % 55'i şehirlerde yaşarken % 45 'i kırlarda yaşar. Ortadoğu'da insanların temel ekonomik faaliyeti tarıma dayalıdır.Nüfusun % 65 'i geçimini tarımsal uğraşı düzeni içinde gerçekleştirir. Ortadoğu yerküre üzerinde jeolojik ve litolojik yapısındaki özellik nedeniyle çok çeşitli madenlere sahip olması ile tanınan bir sahadır. Ancak dikkati çeken bir husus birbirinden farklı olan madenlerin belli alanlarda rezerv bakımından, pek bol olmayacak şekilde kümelenmiş halde bulunmalarıdır. Dünya petrol rezervleri %61 den fazlası ve dünya doğalgaz rezervinin %54'ü Ortadoğu'dadır. Bugünkü şartlar altında dünyanın en zengin petrol bölgesi Ortadoğu'dur.Ill Üç kıtanın krozman noktasında diğer bir deyişle eski dünya kıtalarının hemen hemen ortalama bir kesiminde yer alan Ortadoğu aynı zamanda bir köprü konumunda olup Asya, Avrupa ve Afrika arasında kara, deniz ve hava ulaşım ağının odak noktasını teşkil eder. Ortadoğu'da ilk demiryollarının döşenmeye başlanması oldukça eskidir. Fakat hemen diğer konularda olduğu gibi, 19. yüzyılın ikinci yarısında döşenmeye başlayan demiryolları Avrupa şirketlerinin imtiyazları altında idi. Ortadoğu'da 1856 yılında İskenderiye-Kahire arasında 211 km uzunlukta bir hatla başlayan demiryolları, 1999 yılına gelindiğinde 31.172 kilometre uzunluğunda demiryoluna ulaştı. Bu uzunluğun 10.000 nüfusa düşen miktarı 1 km, 1.000 km2'ye düşen ise 4 kilometredir. Ortadoğu, 1.201.337 kilometre uzunluğundaki dünya demiryollarının sadece %3'lük bölümünü oluşturmaktadır. Ortadoğu'da, 8.682 km. uzunlukla Türkiye birinci sıradadır. Bunu 6.398 km. ile İran, 5.024 km. ile Mısır takip etmektedir. Bu üç ülke Ortadoğu demiryollarının yaklaşık % 65'ini oluşturur. Bölgede, %1'lik pay ile Ürdün en az demiryolu uzunluğuna sahip ülkedir. Ortadoğu'da demiryolları çok eşitsiz bir şekilde dağılmıştır. Ortadoğu demiryolları bölgenin batısında, kuzeyinde ve doğusunda yer alan ülkeler ile demiryolu bağlantısına sahipken, bölgenin güneyinde yer alan ülkelerle demiryolu bağlantısına sahip değildir. Ortadoğu'nun demiryollarının dağılışında ve az gelişmiş olmasında kuşkusuz çeşitli faktörler rol oynamıştır. Bir defa fiziki coğrafya şartları bölgenin büyük bir kısmında demiryollarının gerek inşa gerekse bakımını güçleştirecek durumdadır. Mesela Ortadoğu'nun yaklaşık olarak 1/3 'ü çöllerle kaplıdır. Beşeri şartlara gelince; bu bakımdan da Ortadoğu'nun büyük bir kısmında olumsuz bir durum mevcuttur. Bölgede gerçi geniş nüfus kütleleri mevcutsa da, ekonomik faaliyetlerin henüz geniş çapta geçim tipi olması Ortadoğu'nun büyük kısmında ulaşım faaliyetlerinin gelişmesine olumlu zemin hazırlamamıştır.Bununla beraber ticari amaçlar yanında, politik ve stratejik çıkarlarda önemli rol oynamıştır. Ortadoğu ülkelerinin, kalkınma sorununu çözümlemesi; hızlı, güvenli ve kitlesel bir taşımacılık modeli olan demiryollarının kendi sorunlarını aşıp gelişmesine bağlıdır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Since the borders of the Middle East is not uniquely defined in literacy, a researcher studying on the Middle East should firstly make the Middle East's geographical definition clearly. In mathematical terms, the Middle East lies within 12°-43° north latitudes and 26°-64° east longitudes. Its area is 7.542.549 km2. The Middle East includes following countries; Azerbaijan, Georgia, Armenia, Turkey, Syria, Iran, Iraq, T.R.N.N, South Cyprus, Lebanon, Israel, Kuwait, Jordan, Saudi Arabia, Bahrain, Qatar, United Arab Emirates, Egypt, Yemen Oman, etc. Taking its geological and morphological conditions into consideration, it is possible to divide the Middle East into 3 parts; I. South Arabian Massif (Old Land), II. Young /fold mountains and tablelands called Alp Zone (Turkey and Iran) III. Buffer-zone between first two parts (The Fertile Crescent Countries). The population of the Middle East was 320.884.466 in 2000. The highly populated areas are on the countries in“high lands”and“buffer zone”. These areas are suitable for residence because of their geographical characteristics and their economic conditions. In the Middle East, drought is a major factor determining the population density. In deserts and the zones near to deserts, there are no residential areas. 55% of the people live in cities and 45% of the population lives in rural areas. In the Middle East, the main economic activity is agriculture. The people engaging in agricultural activities constitutes of %65 percent of the population. Due to its geological and litological structures, the Middle East has various kinds of mineral sources. Despite of the existence of various kinds of mineral sources, these minerals are not plentiful in amount and they are grouped in various areas. More than %65 of the world petroleum reserves and %54 of the world's natural gas reserves are on the Middle East. At present, the Middle East has the richest petrol source in the world. The Middle East, being in the focal point of three continents in other words roughly in the center of the Old World's continents, acts like a bridge connecting land, sea and air transportation network of Asia, Africa and Europe.V The early construction of railways in the Middle East dates back to very old times. Like in all other cases, the railways built in the second half of the nineteenth century was under the license of European companies. In the Middle East, the railways started to be built in 1856 between Alexandria and Cairo were only 211 km long. In 1999 the length of the railways reached 31,172 km. The ratio of length to population is 10,000 people to 1 km and 1,000 square kilometers to 4 kilometers. The railways in the Middle East accounts for only 3 % of the world's railroads having a length of 1,201,337 km. Turkey ranks number one with a 8,682 km long railways in the Middle East. Iran and Egypt follows Turkey as second and third with 6,398 km and 5,024 km long railroads respectively. The railroads of three countries represent 65 % of the Middle East system. Jordan with a 1 % share in the Middle East Railway System has the shortest rails in terms of length. The railways in the Middle East are not evenly distributed. While the Middle Eastern Railway System has connections with the other countries situated in the eastern, western and northern parts of the region, this is not the case with those countries located in the southern areas. Certain factors played a role in poor distribution and underdevelopment of railroads in the Middle East. The geographical conditions in the region made it even more difficult to build and maintain railway system. For example one third of the Middle East is comprised of desserts. The region is quite poor in terms of human resources. Although the population in the region is high, the economic situation is not well developed and this fact did not help to prepare a favorable ground to improve transportation system in the region. In addition to commercial goals, political and strategic interests played a significant role. The reason why the Middle Eastern countries could not solve their economic development problems is due to the troubles inherent in the railway system itself, which is a fast, reliable and mass transportation method.