Ratlarda anti-müllerian hormon, kisspeptin 1 ve kisspeptin 1 reseptör düzeylerinin incelenmesi
The investigation of levels of anti-mullerian hormone, kisspeptin 1 and kisspeptin 1 receptor in rats
- Tez No: 503757
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIŞVANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu tez çalışmasında, seksüel siklusun östrüs ve diöstrüs evrelerinde bulunan, deneysel olarak kistik ovaryum dejenerasyonu (KOD) ve ovaryum hiperstimülasyonu (HS) oluşturulan ratların ovaryumlarındaki kisspeptin 1 reseptör düzeyleri ile kan serumlarındaki Antimüllerian Hormon (AMH) ve Kisspeptin 1 (KiSS-1) düzeylerini araştırmak amaçlandı. Bu amaçla 28 adet 3-4 aylık Spraque Dawley ırkı dişi rat materyal olarak kullanıldı. Hayvanlar 4 gruba ayrılarak 1. grup: Siklusun östrüs evresindeki hayvanlardan (n=7), 2. grup: Siklusun diöstrüs evresindeki hayvanlardan (n=7), 3. grup: Ovaryum hiperstimülasyonu (HS) oluşturulan hayvanlardan (n=7) ve 4. grup: Kistik ovaryum dejenerasyonu (KOD) oluşturulan hayvanlardan (n=7) oluşturuldu. Bir ve 2. gruptaki ratların kanları östrüs ve diöstrüste oldukları tespit edildiklerinde, 3 ve 4. gruptaki ratların kanları ise HS ve KOD oluşturulduktan hemen sonra dekapite edilerek alındı. Tüm gruplardaki hayvanların ovaryumları toplandı. Elde edilen kan serumlarındaki AMH ve KiSS-1 konsantrasyonları ayrıca ovaryumlardaki kisspeptin 1 reseptör düzeyleri ticari ELISA kitleri kullanılarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, it was aimed to investigate the levels of kisspeptin 1 receptor in ovaries, Anti-mullerian hormone (AMH) and kisspeptin 1 (KiSS-1) in blood sera with cystic ovarian degeneration (COD), ovarian hyperstimulation (HS) experimentally, estrus and diestrus stages of sexual cycle in rats. For this purpose, 28 Sprague Dawley female rats aged 3-4 months were used. Rats divided into 4 groups; group 1 consisted animals in the cycle of estrus (n=7); group 2 from animals in the cycle of diestrus (n=7); group 3, animals with HS (n=7); group 4 consisted animals with COD (n=7). Animals in group 1 and 2 were decapitated when they were in estrus and diestrus cycles, group 3 and 4 were decapitated after HS and COD were created. Ovaries of animals from all groups were collected. AMH and KiSS-1 concentrations in blood sera obtained and kisspeptin 1 receptor levels in ovaries were determined using commercial ELISA kits.