Akılcı ilaç kullanıma yönelik ebeveyn tutum ölçeğinin geliştirilmesi
Development of parental attitude scale towards rational drug use
- Tez No: 503758
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDA ÇELEBİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Araştırma, akılcı ilaç kullanımına yönelik ebeveyn tutumunun belirlenmesi için geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı geliştirmek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma, Erzurum'da, bir üniversite hastanesi ile eğitim-araştırma hastanesinin pediatri polikliniklerinde ve bir ASM bölgesinde Mayıs-Aralık 2017 tarihleri arasında metodolojik olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini araştırmanın yapıldığı polikliniklere ve ASM'ye gelen 0-12 yaş çocuğu olan ebeveynler, örneklemini 517 ebeveyn oluşturmuştur. Araştırmanın verilerinin toplanmasında,“Ebeveyn Tanıtıcı Bilgi Formu”ve“Akılcı İlaç Kullanımına Yönelik Ebeveyn Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; geçerlik ve güvenirlik analizleri kullanılmıştır. Ayrıca, yüzdelik, ortalama, bağımsız gruplarda t testi, Mann-Whitney U testi, Kruskal Wallis testi, varyans analizi ve ileri analizler kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmada, ölçeğin yüzey geçerliği sağlanırken kapsam geçerlik indeksi 0.71 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The study aims to develop a valid and reliable measurement instrument to determine parental attitudes towards rational drug use. Materials and Method: The methodological study was conducted between May and December 2017 in pediatric clinics of a university hospital and in a FHC region in the province of Erzurum, Turkey. The study population consisted of the parents with 0-12-year-old children in the studied outpatient clinics and FHC. Study samples consisted of 517 parents.“Parental Introductory Information Form”and“Parental Attitude Scale towards Rational Drug Use”were used in the collection of study data. In the evaluation of the data, validity and reliability analyses were used. In addition, percentage, mean, independent t test, Mann-Whitney U test, Kruskal Wallis test, ANOVA and advanced analyses were used. Results: In the study, scale's validity was verified, and the content validity index was found to be 0.71.