Farklı materyallerden elde edilen biyokömürün toprak pH'sına vebiber bitkisinin besin alımına etkisi
Effect of biochars obtained from different materials to soil pH and nutrient uptake of pepper plant
  1. Tez No: 503792
  2. Yazar: YİĞİT KEMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ COŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, biyokömür ve kükürt uygulamalarının biber bitkisinin gelişimine ve topraktaki pH değişimlerine etkisi araştırılmıştır. Denemede tek çeşit olan biber bitkisine ceviz kabuğu ve kekik saplarından elde edilmiş biyokömürler, % 0.1 ve % 0.2'lik dozlarda uygulanmıştır. Denemeye ayrıca biyokömür uygulaması ile artan pH'ı dengeleme amacıyla biyokömür ile beraber % 0.04 'lük kükürt uygulanan saksılar da eklenmiştir. Üç tekerrürlü olarak yürütülen saksı denemelerinde biyokömür ve kükürt uygulamalarının biber bitkisinin verim ve bazı kalite özelliklerine, bitkide besin elementi konsantrasyonları (N, K, Ca, Mg, Fe, Zn, Cu ve Mn) üzerine etkileri araştırılmıştır. Deneme sonunda topraktan kükürt uygulamaları toprak pH'sında bir azalışa sebep olurken, biyokömür uygulamaları ise toprak pH'sında belirgin bir değişikliğe sebep olmamıştır. Ancak biyokömür ile kükürt beraber uygulandığında toprak pH'sında bir artışın meydana geldiği fakat bu artışın kükürtsüz biyokömür uygulamaların toprak pH değerlerinin altında kaldığı görülmüştür. Denemeden elde edilen sonuçlara göre; bitki kök kuru ağırlığı, bibersiz yeşil aksam kuru ağırlığı, biber meyvesi kuru ağırlığı, toplam pazarlanabilir verim ve toplam biyokütle kuru ağırlığı değişimi incelendiğinde kükürtlü ceviz kabuğu biyokömür uygulamalarında belirgin bir artış gözlenmiştir. Biyokömür ve kükürt uygulamaları bitkilerdeki kalsiyum, demir, çinko, mangan içeriklerinde belirgin bir fark gözlemlenmemiştir. Bitkideki N, Cu, K ve Mg konsantrasyonlarına bakıldığında kekik sapından elde edilen biyokömür uygulamaları, ceviz kabuğu biyokömür uygulamalarına göre artış göstermişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is the effects of biochar and sulfur applications on the development of pepper plants and soil pH levels changes in the soil were investigated. In the experiment only kind of pepper plant, Walnut shell and thyme stalks were applied at doses of % 0.1 and % 0.2. Sulfur was applied at 0 and % 0.04 doses to investigate for the effect of soil pH. For this purpose, a total of 30 potted experiments were conducted with 3 replications and 6 control groups. Effects of biochar and sulfur application on the yield and some quality characteristics of pepper plants and nutrient concentrations (N, K, Ca, Mg, Fe, Zn, Cu and Mn) in whole plant were investigated in potted plants. At the end of the experiment, the effect of sulfur application on soil pH is significant and decreases, whereas biochar applications did not cause a significant change in soil pH. However, when biochar and sulfur were applied together, there was an increase in soil pH but this increase was found to be below the soil pH values of biochar and without sulfur applications. According to the results obtained from the experiment; A significant increase was observed in the application of sulfurized walnut shells when theroot dry weight, shoot dry weight, dry weight of fruit, marketable yield and total biomass development change were examined. Biochar and sulfur applications did not show any significant difference in calcium, iron, zinc, manganese content in the plants. When the concentration of nitrogen, copper, potassium and magnesium in the plant were examined, biochar applications obtained from thyme sap were increased compared to walnut shell biochar applications.