Farklı azot kaynaklarının topraktaki biyostimülasyon etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of biostimulation effects of different nitrogen sources in soil
- Tez No: 674837
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA OLCAY TOPAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Azot, bitki gelişmesinde önemli bir yere sahip makro besin elementidir. Organik materyaller bitkilerin ihtiyaç duyduğu bitki besin elementlerini ihtiva etmektedir. Çalışmada biyostimülasyon amacıyla gıda endüstrisi arıtma çamuru, biyokömür, leonardit ve vermikompost uygulamalarının topraktaki azot prosesleri üzerindeki etkilerinin laboratuvarda yürütülen bir inkübasyon çalışmasıyla ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu doğrultuda 100 kgN/da ve 200 kgN /da dozlarında organik materyal uygulanan toprak örnekleri 90 gün boyunca 28°C'de karanlıkta inkübe edilmiştir. Belirli periyotlarla alınan toprak örneklerinde pH, elektriksel iletkenlik, toplam azot, amonyum ve nitrat azotu konsantrasyonu değerleri takip edilmiştir. Üreaz aktivitesi, arginin amonifikasyon hızı ve nitrifikasyon potansiyeli değerleri ise toprak kalitesini belirlemek için ölçülmüştür. Elde edilen veriler sonucunda organik materyal ilavesinin inkübasyon periyodu boyunca toprak örneklerinin iletkenlik değeri, amonyum ve nitrat azotu konsantrasyonları ile üreaz aktivitesi, nitrifikasyon potansiyeli ve arginin amonifikasyon hızı değerlerini arttırdığı gözlenmiştir. pH ise inkübasyon süresi boyunca hafif salınımlar göstermiştir. Topraktaki azot proseslerinin uygulanan organik materyallerden %8-90 seviyelerinde olumlu yönde etkilendiği görülmüştür. Topraktaki azot prosesleri üzerindeki olumlu etkisi en yüksek olan uygulama arıtma çamuru uygulaması olarak bulunurken, en düşük stimülasyon etkisi biyokömür uygulamalarında tespit edilmiştir. Topraktaki azotla ilgili prosesleri stimüle etmesi açısından vermikompost ve leonardit uygulamalarının yarattığı etkinin, arıtma çamurunun yarattığı etkiye yakın olduğu, dolayısıyla vermikompost ve leonarditin arıtma çamuruna alternatif olarak toprak ıslah çalışmalarında değerlendirilebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nitrogen is a macronutrient element that has an important place in plant development. Organic materials contain plant nutrients that plants need. The aim of this study is to reveal the effects of food industry sewage sludge, biochar, leonardite and vermicompost applications on nitrogen processes in the soil with an incubation study carried out in the laboratory for biostimulation purposes. Accordingly, at 100 kgN / and 200 kgN / of organic material applied soil samples were incubated in the dark at 28 ° C for 90 days. Soil samples taken at specific intervals, pH, electrical conductivity, total nitrogen, ammonium nitrogen, nitrate nitrogen concentrations were followed. Urease activity, arginine amonification rate and nitrification potential values were measured to determine soil quality. As a result of the data obtained, it was observed that the addition of organic material increased the conductivity value, ammonium and nitrate nitrogen concentrations, urease activity, nitrification potential and arginine amonification rate values during the incubation period. pH showed slight fluctuations during the incubation period. It has been observed that nitrogen processes in the soil are positively affected by the applied organic materials at 8-90% levels. While the application with the highest positive effect on nitrogen processes in the soil was found as sewage sludge, the lowest stimulation effect was found in biochar applications. It was concluded that the effect of vermicompost and leonardite applications in terms of stimulating nitrogen- related processes in the soil is close to the effect of treatment sludge, so that vermicompost and leonardite can be used in soil improvement studies as an alternative to treatment sludge.