Yoğun bakım hastalarında nöromuskülerelektriksel stimilatörün mikrosirkülasyonüzerindeki kısa dönem etkileri
- Tez No: 503815
- Danışmanlar: UZMAN ASU ÖZGER ÖZGÜLTEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET Giriş ve Amaç: Nöromüsküler Elektriksel Stimülasyon (NMES), klinik pratikte ağrı tedavisinin yanı sıra, pasif kas kontraksiyonları yaparak edinsel kas zayıflığını önlemek amacıyla kullanılmaktadır. NMES'in periferik mikrodolaşım üzerine artırıcı etkileri olduğunu gösteren çalışmalar vardır. Çalışmamda bu etkiyi periferik doku oksijenizasyonunu, NMES uygulamasının ardından değerlendirerek belirlemeyi amaçladık. Orta ve yüksek frekanslı akımlar kullanılarak yapılan bir NMES uygulamasının ardından kızılötesi spektroskopisi metodu ile doku mikrosirkülasyonundaki sistemik artışı monitörize ettik. Materyal ve Metod: Farklı etyolojiye sahip 57 YBÜ hastası (Hastaların yaş ortalaması 63,4+16,9'dir) çalışmaya alındı. Çalışmaya alınan hastaların alt ekstremitesine 25 dakika tek seans NMES uyarısı verildi. Uyarının başında ve sonunda olacak şekilde uygun olan üst ekstremitenin tenar bölgesinden Doku Oksijen Satürasyonu(STO2) ve HB(Doku Hemoglobini) değerlerine ilaveten kan basıncı (KB), Kalp Tepe Atımı (KTA), Ateş ve Periferik Oksijen Satürasyonu (SPO2) değerlerine bakıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: NMES is a demonstrated method of treating pain in clinical practice, as well as passive muscular contractions in obstructing acquired muscle weakness seen in patients with ICU. There are studies showing that NMES has enhancing effects on peripheral microcirculation. In my study, we aimed to determine this effective peripheral tissue oxygenation after NMES application. After an NMES application using medium and high frequency currents, we monitored the systemic increase in tissue microcirculation by infrared spectroscopy. Material and Methods: 63 NICU patients with different etiologies (mean age of the patients were (63,4 + 16,9) were included in the study. NMESwas given to the lower extremities of study patients for 25 minutes as a single session. Tissue Oxygen Saturation (STO2) and HB (Tissue Hemoglobin) values, as well as blood pressure (TA), pulse (CTA), Fire and Peripheral Oxygen Saturation (SPO2) values were measured from the upper extremity tenar region of the upper extremity as appropriate at the beginning and end of the warning.