Romatoid artritli hastalarda ayak tutulumunun hastalık aktivitesi ve fonksiyonel durumla ilişkisi
The relationship between foot symptoms with disease activity and functional state in patients with rheumatoid arthritis
- Tez No: 503840
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZLI DERYA BUĞDAYCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Ayak ve ayak bileği eklemleri Romatoid artritte (RA) değerlendirilen eklemler arasında olmasına karşın, hastalık aktivite skoru (DAS28) hesaplamasında kullanılan eklemlerden değildir. Çalışmanın amacı 1987 veya 2010 American Collage of Romatology (ACR) / European League Against Rheumatism (EULAR) sınıflama kriterlerine göre RA tanısı almış hastalarda ayak şikayetlerinin sıklığının değerlendirilerek, DAS28 ile ayak şikayeti ve fonksiyonel durumun ilişkisinin araştırılması, ayak şikayeti olan ve olmayan hastaların özelliklerinin karşılaştırılması olarak belirlenmiştir. Gereç ve Yöntem: Hastalık aktivitesi skoru DAS28 ('Disease Activity Score-28') (eritrosit sedimantasyon hızı ile), sağlık değerlendirme anketi (HAQ-DI), ayak fonksiyon indeksi (AFİ), ayak fonksiyon indeksi ağrı alt skalası (AAİ), ayak fonksiyon indeksi yetersizlik alt skalası (AYİ), ayak fonksiyon indeksi kısıtlılık alt skalası (AAKİ), 6 metre yürüme zamanı, visüel analog skala (VAS) kullanıldı. Ayrıca tüm hastaların ayak muayeneleri yapılarak deformiteleri kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya 103 romatoid artrit hastası dahil edildi. Hastaların %91.3'ü kadın, %8.7'si erkekti. Hastaların yaş ortalaması 55.8 ± 12.6 yıl, hastalık süresi ortalaması 12.6 ± 9.9 yıldı. DAS28 ortalaması 3.6 ± 1.3, HAQ-DI ortalaması 0.7 ± 0.6, VAS ortalaması 40.2 ± 28, 6 mt yürüme zamanı ortalaması 8.8 ± 7.7, eritrosit sedimantasyon hızı ortalaması 23 ± 19 mm/sa olarak hesaplandı. Hastaların % 66 'sında ayak ve ayak bileği şikayeti varken % 34'ünde yoktu. % 44.6'sında ayakta deformite vardı.
Özet (Çeviri)
Aim: Although foot and ankle joints are among the joints evaluated in rheumatoid arthritis (RA), they are not the joints used in the calculation of disease activity score (DAS28). The aim of the study was to evaluate the frequency of foot complaints in patients who were diagnosed with rheumatoid arthritis according to the American College of Rheumatology (ACR) / European League Against Rheumatism (EULAR) clasification criteria in 1987 or 2010 and to investigate the relationship between foot complaints and functional status with DAS28 and to compare the characteristics of patients with and without foot complaints. Methods: Disease Activity Score28 (DAS-28) (with erythrocyte sedimentation rate), health assessment questionnaire-isability index (HAQ-DI), foot function index (FFI), foot function index pain subscale (FPI), foot function index disability subscale (FDI), foot function index limitation subscale (FAI), 6 meter (mt) walking time and visual analogue scale (VAS) were used. In addition, foot examinations of all patients were performed and deformities were recorded. Results: 103 patients with RA was included in the study. 91.3% of the patients were female, 8.7% were male. The mean age of the patients was 55.8 ± 12.6 years, the mean duration of illness was 12.6 ± 9.9 years. The mean DAS28 score was 3.6 ± 1.3, HAQ DI score was 0.7 ± 0.6, VAS was 40.2 ± 28, the 6 mt walking time was 8.8 ± 7.7 and the erythrocyte sedimentation rate was 23 ± 19 mm / hour. We found 66% of patients had foot and ankle complaints, 34% did not. % 44.6 of patients had foot deformity.