Şizofreni hastalarının bakım veren yükü ve hasta cinsiyetinin bakım veren yüküne etkisi
The caregiver burden of schizophrenia patientsand the effect of patient gender on caregiver burden
- Tez No: 503839
- Danışmanlar: UZMAN İKBAL İNANLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Giriş Şizofreni; genç yaşta başlayan,duygu,düşünce,davranış ve işlevselliği etkileyen, kronik seyirli bir hastalık olması nedeniyle hem hastayı, hem de aile üyelerini olumsuz etkilemektedir.Şizofreni hastasına bakım veren aile üyesi;fiziksel,duygusal,sosyal ve ekonomik anlamda güçlüklerle karşı karşıyadır. Çalışmamızda; şizofreni tanılı hastalara bakım verenlerin bakım yükünün değerlendirilmesi ve bakım yüküne cinsiyet ve diğer sosyodemografik ve klinik özelliklerin etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem Çalışmaya en az bir yıldır tedavi altında olan yüz şizofreni hastası (50 erkek, 50 kadın) ve bakım verenleri dahil edildi. Profesyonel bakım verenler çalışmaya dahil edilmedi. Bakım veren ve hastaların sosyodemografik ve klinik özellikleri kaydedildi. Bakım veren yükü Zarit Bakıcı Yük Ölçeği (ZBYÖ) ile değerlendirildi. Ek olarak, bakım verenlere Hamilton Anksiyete Derecelendirme Ölçeği (HAM-A), Hamilton Depresyon Derecelendirme Ölçeği (HAM-D) ve Semptom Tarama Listesi (SCL-90R) uygulandı. Hastalara ise Morisky Uyum Ölçeği (MUÖ), İçgörü Değelendirme Ölçeği (İDÖ), Klinik Global İzlenim Ölçeği (CGI), Calgary Şizofrenide Depresyon Ölçeği (CŞDÖ), Pozitif ve Negatif Belirtiler Ölçeği (PANSS), Şizofreni Hastalarında İşlevsel İyileşme Ölçeği (ŞİLÖ) ve Global Değerlendirme Ölçeği (GAS) uygulandı.
Özet (Çeviri)
Introduction Schizophrenia is a chronic and severe mental disorder that affects how a person thinks, feels, behaves and functionality. Moreover, the schizophrenia show up early stages of life like adulthood and because of chronicity patients and their family affected negatively. Caregiver who is family member of schizophrenia patient; is faced with physical, emotional, social and economic difficulty. In thıs research; we will plan assessment of caregiver burden and effects of patient gender, sociodemographic and clinic features on caregiver burden. Material and methods One hundred caregivers and patients (fifty male and fifty female patients) under treatment for schizophrenia for at least 1 year were included in the study. Professional caregivers were excluded from the study. Sociodemographic and clinical features of patients and caregivers were recorded. The Zarit Caregiver Burden Scale (ZCBS) was used for the assessment of caregiver burden. Moreover, Hamilton Anxiety Scale (HAM-A), Hamilton Depression Rating Scale (HAM-D) and Symptom Check List (SCL-90R) were administered to caregivers. Patients were assessed by the Morisky Medication Adherence Scale (MMAS), the Schedule for Assesing the Three Components of Insight(SAI), Clinical Global Impression Scale (CGI), the Calgary Schizophrenia Depression Scale (CSDS), Positive and Negative Symptom Scale (PANSS), Functional Remission of General Schizophrenia" (FROGS) Scale, Global Assessment Scale (GAS) was administered.