Element ve iyon konusunun oyun destekli öğretilmesinin öğrencilerin akademik başarı tutum motivasyon ve işbirliğine etkisi
The effect of teaching element and ion subject by the assistance of game on students' success in academic motivation position and cooparation
  1. Tez No: 503899
  2. Yazar: AYŞEGÜL HANECİ O.
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY ÖZSEVGEÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Çağımıza uygun bireyler yetiştirmek, etkili ve verimli bir eğitim-öğretim süreci sayesinde gerçekleşmektedir. Bu süreçte öğrencinin daha aktif katılım sağladığı, öğrenirken eğlendiği, bilgileri uzun süre aklında tutabileceği, kendini rahat hissedip, ifade edebildiği, hem bilişsel hem de sosyal yönden gelişimine katkı sağladığı ortamlar oluşturmak oldukça önemlidir. Eğitsel oyunların derslere entegre edilmesi, etkili öğrenme ortamlarının oluşturulmasında katkısı bulunmaktadır. Bu çalışmada ortaokul 7. sınıf öğrencilerinin Fen Bilimleri dersi“Maddenin Yapısı ve Özellikleri ”ünitesindeki element ve iyon konusunun oyunla öğretilmesinin öğrencilerin akademik başarı, tutum, motivasyon ve işbirliğine etkisi incelenmiştir. Aksiyon araştırması yönteminin kullanıldığı araştırmanın çalışma grubunu 2016-2017 eğitim öğretim yılında Trabzon ili Çarşıbaşı ilçesindeki bir ortaokulun 7. sınıfında öğrenim görmekte olan 10 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma verilerini başarı testi, eşleştirme testi, bulmaca, tutum, motivasyon ve işbirliği ölçekleri, yarı yapılandırılmış mülakat, araştırmacı alan notları ve bağımsız araştırmacı gözlem notlarından oluşturmaktadır. Elde edilen bulgular değerlendirilmiş ve sonucunda oyunla öğretimin öğrencilerin akademik başarısını artırdığı ve bilgilerin kalıcılığını sağladığı görülmüştür. Ayrıca derse karşı tutumunun olumlu yönde değiştiği, motivasyonun arttığı ve işbirliği duygusunun da olumlu yönde gelişim gösterdiği tespit edilmiştir. Bu çalışmada, kağıt alışverişi sırasında bazen süre sorunu yaşanmıştır. Bu durumun engellenmesi ve oyunun daha çekici hale gelmesi için oyun bilgisayar ortamında düzenlenip, öğrencilerin interaktif olarak katılım göstereceği bir hale getirilebilir.
Özet (Çeviri)
To rise individuals in our time is only possible via effective and proper education process. It is vital that student be more participative, have fun while learning, keep what they have learnt for long period, feel relax, explain themselves freely and be in an atmosphere where they improve themselves both socially and mentally. To integrate educational games into lessons makes great contribution to create effective learning environments. In this study the effect of teaching the subjects Element and Ion in The State and The Characteristic of Matter Unit at 7th Grade was studied. The work groups of this study at which action metod is used includes 10 students at a school in Çarşıbaşı/Trabzon who are 7th grade. The data of the study includes achivement test, match test, crossword, attitue, motivation and cooparation scales, semi-structured interview, indepented researcher notes and fiedl notes of researcher. The findings were evaluated and the result shows that the teaching via games increases achievement and makes knowledge permanent. Moreover, it changes the attitude and coorparation at lessons in positive way. In this study, some waste of time was experienced in paper circulation. To prevent this situation and make it funnier, the game can be applied in computer, then it can be interactively possible for students.