Türk mutfak kültüründeki geleneksel yemeklerin bilinirliği: Ankara ili örneği
Awareness of traditional foods in Turkish cuisine: The case of Ankara
- Tez No: 503920
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. MENEKŞE CÖMERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Turizm, Folklore, Tourism
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 327
Özet
Bu araştırmanın amacı Ankara'da yaşayan halkın Türk Mutfağına ait yemekleri bilme düzeylerini saptamaktır. Ayrıca bu ana amaca ilaveten Ankara'da yaşayan halkın Türk Mutfağına ait yemek özelliklerinden lezzet, yağ/ şeker miktarı, görünüş, doyuruculuk, çeşit, besin değeri ve kalite gibi özellikleri beğenme durumlarına ilişkin sonuçlar tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırma sonucunda katılımcıların demografik özelliklerine göre Türk Mutfağına ait yemek özellikleri arasında farklılıklar olduğu saptanmıştır. Ayrıca katılımcıların demografik özellikleri ve Türk Mutfağına ait yemeklerin duyulma durumları arasında da farklılıklar olduğu tespit edilmiştir. Araştırmanın evrenini Ankara ilinde yaşayan halk oluşturmaktadır. Ankara'da yaşayan halka 391 anket uygulanmıştır. Türk mutfağına ait yemeklerin özellikleri bakımından beğeni durumlarının karşılaştırılmasında ikiden fazla grubun karşılaştırıldığı durumlarda“Tek Yönlü Varyans Analizi (One Way ANOVA)”, iki grubun karşılaştırıldığı durumlarda ise“Bağımsız İki Örneklem T-Testi”kullanılmıştır. Tek yönlü Varyans analizlerinde, fark saptanan durumlarda grubun/ grupların belirlenmesi için Post-Hoc Testlerinden Tukey Testi kullanılmıştır. Analizler esnasında kategorik değişkenlerin (demografik özellikler, yaş, cinsiyet, medeni durum, ekonomik durum, eğitim durumu, memleket vb.) sunumu için ise frekans ve yüzde değerler kullanılmıştır. Kategorik değişkenler arası ilişkilerin değerlendirilmesinde Ki-Kare (x2) (Pearson Chi-Square) testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the level of knowledge of the Turkish cuisine of the people who lives in Ankara. In addition to this main purpose, the results of the people living in Ankara enjoying the features of Turkish cuisine such as taste, oil/ sugar, appearance, saturation, variety, nutritional value and quality were tried to be determined. As a result of the research, it was determined that there were differences between the characteristics of Turkish cuisine according to the demographic characteristics of the participants. In addition, it has been determined that there are differences between the demographic characteristics of the participants and the state of hearing of Turkish cuisine. The scope of this research is composed of people living in Ankara and 391 surveys were carried out to the people who live in this city. One way ANOVA was used in comparison of more than two groups and two independent samples t-test were used in comparison of two groups. In one-way variance analysis, one of the Post-Hoc tests, Tukey test was used to determine the group/ groups in different situations. During the analysis, categorical variables (demographic characteristics, age, gender, marital status, economic status, education status, country etc.) were analyzed the frequency and percentage values were used for the presentation. Pearson Chi-square test was used to assess the relationship between categorical variables.