Dental implantların dijital ölçü netliğine etki eden faktörlerin araştırılması
Factors which effects the dental implants digital impression
  1. Tez No: 503939
  2. Yazar: MERVE CİNCİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE GÖKÇEN RÖHLİG
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Geleneksel ölçü yöntemlerine alternatif olarak bilgisayar destekli tasarım (CAD) ve bilgisayar destekli üretim (CAM) olarak adlandırılan yeni bir ölçü yöntemi kullanıma sunulmuştur. CAD/CAM ile veri kaydını sağlayan 2 yöntem vardır. Bu yöntemlerin ilki ağız içi tarama (direkt metot) ile kayıtların alınması iken, diğer bir yöntem de ölçülerin veya geleneksel yöntemlerle elde edilen modellerin ağız dışı taramalarıdır (indirekt metot). Bazı araştırmacılar dental implantların birbirleriyle ve oral dokular ile ilişkisinin direkt metotla belirlenmesinin indirekt metoda oranla daha net sonuçlar vereceğini bildirirken, bazı araştırmacılar ise geleneksel yöntemler kullanarak elde edilen modellerin dijital kayıtlarının yeterli netliğe sahip olduğunu bildirmişlerdir. Bu kararsızlık implant ölçüsüne etki eden faktörlerin çokluğundan kaynaklanmaktadır. Bu doktora tezinde implant pozisyonunun, implant derinliğinin, implant açısının, ölçü tekniklerinin ve hekim tecrübesinin ölçü netliği üzerine olan etkisi incelenmiştir. Bu amaçla dişsiz üst çene modelinin üzerine farklı açı ve derinliklerde implantlar yerleştirildi. Farklı tecrübedeki hekimler tarafından modelin dijital ve geleneksel yöntemler ile ölçüleri elde edilip bu ölçülerin ana model ile olan sapmaları değerlendirildi. Sonuç olarak, kullanılan ölçü yöntemleri, implant pozisyonu, implant derinliği, implant açısı, ağız içi ve dışı ölçü alan farklı cihazlar, hekim tecrübesi, implant yüzeylerinin ölçü netliğine etkileri arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
As an alternative for conventional impression, a new type of impression which is called computer aided design (CAD) and computer aided manufacturing (CAM) was introduced. There are 2 methods for the data acqusition. While the first data acqusition technic is intra-oral scanning (direct), the other one is extra-orally scanning of impressions or models which are obtained after conventional impressions (indirect technic). Some researchers mentioned that the relationships of dental implant positions and oral tissues is more accurately with direct technic rather than indirect technic, but some researchers mentioned that indirect technic, scanning the models after conventional impression has enough digital record accuracy. This inconsistency depends on the multiple factors that can effect the implant impressions accuracy. Thus the aim of this study was to evaluate the effect of implant position, implant depth, implant angle, type of impression technics and clinicians experience. For this purpose, implants were inserted into a model of an edentulous maxilla at various depths and angulations. Clinicians who have different level of experience took the impression of our model with digital and conventional impression technics and the deviations were measured. As a result, it is observed that there is a significant affect into impression accuracy between impression technics, implant position, implant depth, implant angulation, different type of intra-oral and extra-oral devices, clinician experience and implant surface.