Konservatif ve cerrahi tedavi sonrası radius distal uç malunion gelişmiş hastaların el bilek fonksiyonel sonuçlarının karşılaştırmalı değerlendirilmesi
Comparatively evaluation the functional results of the wrist of patients with distal radi̇us malunion after conservative or surgical treatment
- Tez No: 503944
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT BULUÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Konservatif ve cerrahi tedavi sonrası radius distal uç malunion gelişmiş hastaların el bilek fonksiyonel sonuçlarının karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi. Gereç ve Yöntem: Kliniğimizde radius distal uç kırığı nedeniyle tedavi uygulanan ve tedavi sonucu radyolojik olarak malunion geliştiği kabul edilen 30 hasta cerrahi ve konservatif tedavi gruplarına ayrılarak değerlendirildi. Hastaların el bilek fonksiyonel durumu Gartland-Werley skorlama sistemine, osteoartrit durumu Knirk-Jupiter artritik skorlama sistemine ve direkt röntgenogramları Stewart radyolojik skorlama sistemine göre değerlendirilmiştir.Gruplardaki sonuçlar karşılaştırmalı olarak değerlendirimiştir. Bulgular: Olguların kırıklarının tespitinde 15'inda cerrahi yöntem (Grup 1) kullanılırken, 15'inde konservatif yönlemle tedavi (Grup 2) tercih edilmişti. Hastaların 22'si erkek (%73.3), 8'i kadın (%26.7) idi. Grup 1 için yaş ortalaması (48.6±10.4) , Grup 2 için(50±13.9) idi.her iki grupta da 9 adet sol 6 adet sağ el bilek kırığı mevcuttu.Kırıkların 35'i (%54,7) sağ, 29'u (%45,3) sol radius distal uçta idi.Hastalarda sıklıkla birden çok deformite birarada görülmektedir.Sarmiento tarafından modifiye edilen Gartland ve Werley'in“klinik puanlama sistemi”ne göre; grup 1'de 1 mükemmel, 4 iyi, 8 orta ve 2 kötü sonuç elde edilirken, grup 2'de 3 mükemmel, 3 iyi ve 8 orta 1 kötü sonuç görüldü. Mann-Whitney U testiyle yapılan istatistiksel analizde, gruplar arasında fonksiyonel sonuçlar açısından istatistiksel anlamlı fark bulunmadı (p=0,250). Knirk ve Jupiter'in artritik skorlama sistemine göre değerlendirildiğinde :Grup 1'de; 2 hastada Grade 0, 4 hastada Grade 1, 5 hastada Grade 2, 4 hastada ise Grade 3 belirlendi. Grup 2'de 6 hastada Grade 0, 5 hastada Grade 1 ve 4 hastada Grade 2 belirlendi. Grup 2'de hiçbir hastada Grade 3 belirlenmedi. Mann-Whitney U testiyle yapılan istatistiksel analizde, gruplar arasında anlamlı fark saptanmıştır. (p=0,029). Sonuç: Radius distal malunion gelişmiş hastaların el bilek fonksiyonel sonuçları arasında cerrahi veya konservatif tedavi edilmiş olmaları açısından belirgin anlamlı farklılık saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Objective: Comparatively evaluate the functional results of the wrist of patients with distal radius malunion after conservative or surgical treatment. Metods: In our clinic, 30 radius distal fracture patients who treated and accepted as radiologically malunion were divided into surgical and conservative treatment groups. Patient's wrist functional status was assessed according to Gartland-Werley scoring system, osteoarthritis status according to Knirk-Jupiter arthritic scoring system, direct radiographic scoring according to Stewart radiological scoring system. The results of the groups were evaluated comparatively. Results: Surgical method (Group 1) was used in 15 of these cases and conservative treatment (Group 2) was used in 15 case. Of the cases, 22 (73.3%) were male and 8 were female (26.7%). The mean age for group 1 (48.6 ± 10.4) was (50 ± 13.9) for group 2. In both groups there were 9 left wrists and 6 right wrists. Thirty-five (54.7%) fractures were in the right, 29 (45.3%) in the left distal radius.Patients often have more than one deformity. The cases were evaluated according to Gartland and Werley's“clinical scoring system”modified by Sarmiento. Group 1 had 1 excellent, 4 good, 8 moderate and 2 poor results. Group 2 had 3 excellent, 3 good and 8 intermediate 1 poor functional scores. Statistical analysis with Mann-Whitney U test showed no statistically significant difference between groups in terms of functional outcomes (p = 0,250). When the cases were evaluated according to Knirk and Jupiter's arthritic scoring system:In Group 1; 2 patients had Grade 0, 4 patients had Grade 1,5 patients had Grade 2, 4 patients had Grade 3.In Group 2; 6 patients had Grade 0, 5 patients had Grade 1, 4 patients had Grade 2.Statistical analysis using the Mann-Whitney U test showed a significant difference between the groups. (P = 0.029). Conclusions: There is no significant difference between the functional results of the wrists of the patients with radial distal malunion in terms of their surgical or conservative treatment.