Canlı vericili karaciğer nakillerinde hepatik arter anastomozlarında mikrocerrahi yöntem ile mikrocerrahisiz yöntemlerin karşılaştırılması
Comparison of microsurgery method and non-microsurgery methods in hepatic artery anastomosis in living donor liver transplantation
  1. Tez No: 503945
  2. Yazar: ADIL JUMSHUDOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÖZKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, General Surgery, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Transplante edilecek karaciğer lobu canlı vericiden alınınca transplantın küçük lümenli arter çapından dolayı alıcıda ilgili artere anastomozu özel mikrocerrahi teknik ve ekipmana ihtiyaç göstermektedir. Bu çalışmanın amacı, hastanemizde yapılan CVKN (canlı vericili karaciğer nakli) HA (hepatik arter) anastomozlarını, mikrocerrahisiz ve mikrocerrahi yöntem yardımıyla gerçekleştirilenler olarak iki gruba ayırmak ve her iki grubu anastomoz sonrası günlere göre laboratuar bulguları ve mortalite oranları yönünden retrospektif olarak değerlendirerek greft ve hasta surveyini arttırmak için mikrocerrahinin etkinliğinin belirlenmesidir. Deney gurubundaki tüm hastalarda mikrocerrahi yöntem ile mikrovasküler anostomoz tekniği kullanılmıştır. Alıcı ve verici damar çapı farklılığında ise mikrocerrahi yöntem olarak Ömer Özkan'ın open guide sütür tekniği adı verilen bir mikrovasküler anastomoz tekniği kullanılmıştır. Çalışmamızda 2014-2015 yılları arasındaki mikrocerrahisiz yöntem yardımıyla (kontrol grubu) ve 2015-2017 yılları arasındaki mikrocerrahi yöntem yardımıyla (deney grubu) ile HA anostomoz yapılmış hastaların laboratuar değerleri ve surveyleri retrospektiv analiz edilerek karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Due to the small artery diameter of the graft liver lobes taken from the living donor, the anostomosis requires special microsurgery techniques and equipment. The purpose of this study was to separate the LDLT (living donour liver transplant) HA (hepatic artery) anastomoses made in our hospital into two groups as“with non-microsurgical technique”and“with microsurgical technique”and to determine the efficacy of microsurgery technique to improve both graft and patient surveys by retrospectively evaluating both groups according to laboratory findings and mortality rates. Microsurgical microvascular anastomosis technique was used in all patients in the experimental group. In case of difference in the diameter of the recipient and donor vessels, a microvascular anastomosis technique called Omer Özkan's open guide suture technique was used as the microsurgical method. In our study, HA anastomosed patients with non-microsurgical method (control group) between 2014-2015 and microsurgical method (experimental group) between 2015-2017 were compared with laboratory values and surveys retrospectively.