Muhasebe hilelerine yönelik algı farklılıkları
Perception differences for accounting frauds
  1. Tez No: 504026
  2. Yazar: HAKAN BİLEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Araştırmanın amacı, iş hayatında gerçekleştirilen muhasebe hilelerine yönelik algıların, çeşitli organizasyonel rollere sahip bireyler olan bağımlı muhasebeciler, bağımsız muhasebeciler ve muhasebe eğitimi almış üniversite öğrencileri arasında muhasebe hilelerinin türüne, yapılış amacına, kapsadığı etki dönemine ve büyüklüğüne göre değişip değişmediğini incelemektir. Ayrıca araştırma kapsamında muhasebe hilelerine yönelik algı yargılarının farklı unvan ve öğrenim durumuna dayalı denek grupları arasındaki ilişkisi de incelenmiştir. Bu amaçla, araştırma kapsamında oluşturulan anket için gerekli veriler 245 bağımlı muhasebeci, 220 bağımsız muhasebeci, 186 öğrenci unvanına sahip toplam 651 katılımcıdan toplanmıştır. Elde edilen bulgular; bağımlı muhasebeciler, bağımsız muhasebeciler ve öğrencilerin algı yargılarının gerçekleştirilen muhasebe hilesinin türü, büyüklüğü, kapsadığı etki dönemi ve yapılış amacına göre farklılaştığını göstermiştir. Yine, elde edilen bulgular neticesinde farklı öğrenim durumuna sahip denek grupları arasında finansal tablo hilelerine yönelik algı yargılarının istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde farklılaşmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate whether the perceptions of accounting frauds in business life change considering the type, aim, period and magnitude of accounting frauds among dependent accountants who have several organisational roles, independent accountants and college students who have accounting education. Furthermore, the relationship among subject groups based on different title and educational background regarding to the perception judgments of accounting frauds was also investigated in the scope of this research. To that end, a survey is conducted on a total of 651 participants with 245 dependent accountants, 220 independent accountants, 186 students. Findings show that dependent accountants, independent accountants and students vary according to the type, magnitude, period and aim of accounting fraud. Moreover, it has been concluded that perception judgments for the financial statement frauds dont differ statistically significantly among subject groups who have different educational background.