Çeşitli borlu numunelerin temel analizleri
Thermal analysis of different boron samples
- Tez No: 50407
- Danışmanlar: DOÇ.DR. YUNUS ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Dünya toplam bor rezervlerinin %65'i Türkiye'de bulunmaktadır. Zengin bor kaynaklarına sahip olan Türkiye'de bor endüstrisi giderek gelişmektedir. Bu gelişmeye paralel olarak, bu maddelerin kullanım yerlerinin arttırılması ve değerlendirilmesi için kimyasal ve enstrümental analizlerinin yapılması gerekir. Bu çalışmada, önceden belli sıcaklıklarda kalsine edilmiş hovlit, kolemanit, uleksit,tunellit ve kolemanit cevherinin DTA,TG ve DSC yöntemleriyle analizleri yapıldı. Bu bor minerallerine ait termokimyasal reaksiyonlennın sonuçlan kantitatif olarak değerlendirildi. iv
Özet (Çeviri)
SUMMARY There is 65 % of total boron resources of the world in Turkey which has rich boron resources, boron industry is developing continuously. Depending on this paralel development, chemical and enstrumental analysis should be done for increased the usage and valuable of these compounds. İn this work, colemanitte are and before calcinated in known temperatures of howlite, colemanitte, uleksite and tunellite are analysed by DTA, TG and DSC methods. These boron mineral's thermochemical reactions result are determined by quantitatively.